ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת עש

הדברת עש בשיטות ירוקות עם מדביר מורשה

עש הוא מעופף שבא ממשפחת הפרפראים אך הוא אינו פרפר. הוא נוטה לעופף בשעות החשיכה, הצבעים שלו יהיו לרוב אחידים, גופו קטן וכשהוא נח הכנפיים שלו יכסו את אזור הבטן. שלא כמו הפרפר העש עלול ליצור נזק רב למאכלים, לבגדים, לספרים ולחפצים. הדברת עש היא הדרך היעילה למנוע נזקים ומומלץ לבצע אותה בהקדם האפשרי. בעת זיהוי העש יש לבחון כי הוא אינו פרפר ובמידה וכך הדבר לבצע הדברה יעילה וממוקדת בעזרת מדביר מומלץ.

 

הדברה נגד עשים מכל הסוגים הקיימים
ריסוס נגד עש מחיר החל מ-250 ש"ח
הרחקת עש ממטבח, ארונות, ספרים ועוד 

אחריות על כל הדברה בכתב!
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת עשים מכל הסוגים

 

סוגי עש שיכולים לצוץ לכם בבית

יש סוגים רבים ושונים של עשים, אך רק סוגים מצומצמים חודרים לבתים ומוצאים בהם דבר מה לאכול שמתאים לתזונתם. אלו הם העשים שעלולים לצוץ בביתכם:

סוג העש מאפיינים עיקריים ממה הוא ניזון?
עש הקמח / עשנור הקמח / עש הקמח ההודי / עש המזון

שם מדעי – Plodia interpunctella

אורכו 8-10 מ"מ וצבע גופו מחולק; חלקן הקדמי של הכנפיים אפור וחלקן האחורי חום. פריטי מזון יבשים כמו דגנים, קטניות, תבלינים, אורז, פסטה וכדומה.
עש בונה הנרתיק / עש הבגדים

שם מדעי – Tineola bisselliella

מסתתר בארונות בגדים, אך לא תראו אותו כי הוא מסתתר מפני אור. תוכלו לראות קורים בפינות הארון, וכן חורים, סימני כרסום וחוטים פרומים בבגדים. אריגים שעשויים מצמר, משי או כותנה. העש הזה נמשך יותר לבגדים עם כתמי מזון וזיעה.
עש הטיח / עש הקיר / עש הבית

שם מדעי – Phereoeca

תמצאו אותו על קירות הבית, ועל שלושת פרקי החזה הראשונים של הזחל הלבן יש צבע חום. תאי עור מתים, שיער, חרקים מתים, מזון לבעלי חיים וקורי עכביש.
עש המנהרות

שם מדעי – Liriomyza huidobrensis, Liriomyza trifoli, Tuta absoluta ועוד…

מדובר למעשה בסוגים רבים ושונים של עשים שיוצרים מנהרות בצמחים, בירקות ובפירות שמהם הם ניזונים. עלים של צמחים, ירקות (עגבניות, חצילים, פלפים…) ופירות (בייחוד פירות הדר).
כנימת עש הטבק

שם מדעי – Bemisia tabaci

כנימת העש הבוגרת תימצא בחלק התחתון של העלים, וכך גם הביצים, שיופיעו בתצורה מעגלית. כנימת העש הזו ניזונה ממוהל צמחים.

 

הגלגול של העש – ביצה, גולם, תולעת ופרפר

כל עש עובר כמה שלבים במהלך מחזור חייו, והזמנים שעוברים בין שלבי החיים השונים של העש משתנים בהתאם לסוגו.

שלב ראשון: ביצת עש

בתחילת מחזור חייו של העש, יש כמובן ביצה. לרוב יהיו כמה עשרות ביצים בכל הטלה, כשלעיתים המספר יכול להגיע גם ל-100 או 250. לביצים לוקח 4-10 ימים לבקוע, וזמן זה תלוי ברמת הלחות והטמפרטורה שבסביבת הביצים.

שלב שני: תולעת עש

השלב הזה הוא למעשה ההרסני ביותר, כשבו התולעים הרעבים בוקעים מהביצים ומיד מתחילים לחפש מזון. כמעט כולם ישהו באזור שבו מצאו את מזונם עד שיהפכו לגולם.

שלב שלישי: גולם של עש

כשהטמפרטורה חמה מספיק הזחלים ייכנסו לתוך גולם במקום חשוך נסתר, כמו פינת ארון או מתחת למכשירי חשמל. שלב זה יימשך עד 50 יום, אולם העש הבוגר יכול לבקוע גם לאחר 10 ימים בלבד אם התנאים מתאימים.

שלב רביעי: פרפרי עש

העש הבוגר אינו מסכן את הפריטים שלכם מכיוון שאינו צורך מזון או מים, אך הוא כן יוצר נזק עקיף על ידי כך שהוא מתרבה ומביא עוד זחלים שכן עושים נזקים. המטרה העיקרית שלו היא להתרבות ולמצוא את המקום הנכון להטיל בו ביצים. חלק מהעשים הבוגרים חיים רק מספר שבועות מוגבל, אולם אחרים יכולים לחיות עד שנה.

 

איך נראה עש בשלבי חייו השונים?

כל עש נראה מעט אחרת בכל שלבי חייו, על אף שיש לעיתים דמיון רב בין סוג לסוג. לדוגמה, זחל עש בונה הנרתיק נוטה לטוות סביבו נרתיק מחוטים ובדים, לעומת זחל עש הבית שעושה זאת מסיד וחול. כשהחרק בוגר קל יותר לדעת להבדיל בין העשים אם יודעים איך מזהים את עש הבית או עש המזון למשל, אולם באופן כללי זה לא ממש משנה איזה עש זה. אתם צריכים להיפטר ממנו, ועדיף לעשות זאת מוקדם מאשר מאוחר.

 

האם עש הבית מסוכן לבגדים ולמזון?

למרבה המזל, העש הזה נחשב לא מזיק כלל, והוא לא ניזון מבגדים ולא ממזון. הדבר היחידי שהוא יכול לעשות לכם זה להיות מטרד אסתטי שתרצו להיפטר ממנו, כי לאף אחד לא נעים לראות עשים מתעופפים בבית. זה תמיד מעלה את החשד שיש עשים נוספים בפריטי מזון או בבגדים, ולכן כדאי להיפטר ממנו פשוט כדי לשמור על השקט הנפשי. יתכן תמיד שגם טעיתם בזיהוי ואכן מדובר בעש שמסכן את פריטי המזון או הביגוד שלכם. תוכלו לשלוח אלינו תמונה כדי שנעזור לכם בזיהוי בחינם.

 

זחל של עש בבית

הדברת עש הבית איך נפטרים ממנו?

עש הבית יכול להופיע בבתים, במקומות ציבוריים ומקומות חשוכים כדוגמת חניונים או מחסנים. העש אוהב לחות גבוהה, שאריות של חרקים ואפילו שיער. הדברת עש הבית היא הפעולה הראשונה שיש לבצע, אך כדי למנוע את החזרה של העש יש לבצע מספר פעולות נוספות ובהן: אוורור של המקום (אם אפשר), ניקיון משאריות המזינות את העש ורצוי להפחית את התאורה החיצונית אשר מושכת אל האזור את העש.

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  איך להיפטר מעש הבית ללא ריסוס?

  עש הבית, כפי שהשם שלו מרמז, צריך פריטי מזון שמתאימים לו ושהוא מוצא בבתים כדי לשרוד. אז איך אפשר לצמצם את אותם מוקדי משיכה בבית? התחילו בתוך הבית עצמו – ודאו שחדרי האמבטיה והשירותים מאווררים היטב ויבשים, ונקו כל פינה בבית מפסולת אורגנית (באבק יש הרבה מאוד תאי עור מתים ושערות שלכם).

  אם יש לכם בית פרטי מומלץ לטפל גם בגינה. אבל רגע – אם יש בעצם עש הבית איך נפטרים ממנו על ידי טיפול בגינה? זה פשוט! ודאו שלא תהיה קרקע חשופה שמושכת חתולים, אשר משילים שיערות שמושכים את העשים, ודאגו לנקות היטב את האדמה המרוצפת ובעיקר את החריצים שלה, כך שלא יישאר בה לכלוך אורגני.

   

  איך נראים ביצי עש בקמח?

  ככל הנראה לא תוכלו לראות את ביצי העש בתוך אריזות המזון הנגועות, מאחר שהן קטנטנות מאוד וכמעט בלתי נראות לעין האנושית. כדי לחפש ביצים וגם זחלים, עליכם למעשה לחפש סימנים שמתלווים אל ביצי עש, כמו קורים למשל. אותם קורים הם למעשה נשלים של הזחלים, ותוכלו לראות את הקורים בבירור אם תהפכו את השקית עם האורז או הדגנים ותמצאו כמה גרגרים תלויים על חלקה העליון של האריזה.

   

  מה עושים נגד עש במטבח כשלא מצליחים להיפטר ממנו?

  השיטות שלמדתם לא באמת יעזרו לכם לפתור את הבעיה במלואה. סביר להניח שעדיין יש זחלים שהצליחו להתגלם ושיתפתחו לפרטים בוגרים, וכן שהפרטים הבוגרים יטילו ביצים במטבח, גם אם לא בארונות, אז לידם. עש במטבח הוא מזיק שקשה מאוד להדביר לבד וללא עזרתו של מדביר מוסמך, לכן עליכם להזמין מדביר שיגיע אליכם כדי לרסס את המטבח.

   

  עד כמה נפוץ להזמין נגד עש הקמח הדברה?

  מאחר שאין כל דרך להיפטר מהעש הזה ללא הדברה, וכן מאחר שמדובר באחד המזיקים הנפוצים בישראל, לא נדיר כלל שאנשים מזמינים הדברה נגד עש הקמח. רבים לא יודעים בכלל מה זה עש הקמח ובכל זאת מודעים לכך שעליהם להדביר אותו, כי פשוט אין דרך להיפטר ממנו. הוא יכול אפילו לעבור איתכם מבית לבית כשאתם עוברים דירה, כל עוד אתם לוקחים איתכם פריטים נגועים, כך שאפילו מעבר לבית אחר לא יכול תמיד להציל אתכם ממנו. חייב להזמין הדברה כדי לזכות בשקט נפשי מהמזיק הנוראי הזה.

   

  זחל של עש בבית

  זחל של עש

   

  עש ספרים – מה זה ומה אפשר לעשות בנידון?

  מעבר לכך שישנם סוגים של עש במטבח, בארון הבגדים, ישנם גם עשים אשר פוגעים באופן ספציפי בנייר ובעיקר בספרים. הסימן המובהק לנוכחות של עש זה הוא חורים שמתחילים להופיע בין דפי הספר. על פניו, העש לא מזיק לבני האדם או לבעלי החיים, אך הוא גורם לנזק בלתי הפיך לספרים היקרים. הדברת עשים היא אחת הפעולות שיש לבצע והיא תיעשה באופן שונה מכפי שהיא תתבצע במטבח או בארון.

  גם במקרה של עש הספרים יש צורך לבצע שתי פעולות. אחת מהן היא טיפול בספרים והשנייה היא בעש עצמו. מצד אחד יש לבצע הדברה ומצד שני הרחקת עש. לרוב, ההדברה תיעשה במקרה זה על בעזרת עישון ורק על ידי מדביר. בנוסף להזמנת שירותי הדברה מקצועיים מומלץ מאד לטפל בספרים עצמם על ידי ניעור שלהם (מחוץ לבית) כדי להוציא את העש, הביצים או התולעים וכמו כן אפשר להקפיא את הספרים כך שהעש פשוט יחוסל.

   

  אילו סוגי עשים קיימים?

  העשים המוכרים ביותר הם אלו שפוגעים בדברים הכי חשובים לבני האדם, ובהם האוכל, הבגדים והספרים. מעבר לכך שהם פוגעים בתכולת הבתים יש גם סוגים של עשים אשר פוגעים בחקלאות ובתעשייה ואז נדרשת הדברת עש שונה מזו שמתבצעת בתוך מבנה סגור. ישנם שני סוגי עשים שיכולים להיות בעיתיים והם עש הטבק ועש המנהרות.

  תולעת עש על הקיר

  תולעי עש

   

  למה חשוב לבצע נגד עש המנהרות טיפול בהקדם?

  הדברת עש המנהרות תתבצע על ידי מדביר שמכיר היטב את הנושא. לרוב מדבירים יבחרו בהדברה ביולוגית או יבצעו הדברה ירוקה כשהמטרה היא להמשיך לשמור על הגידולים. אחת הבעיות עם עש המנהרות בעגבניות, בעץ לימון או עצי הדר ובצמחים היא המהירות בה הם פוגעים במקום והנזק שלהם יכול להיות משמעותי גם מבחינת התוצרת וגם מבחינה כלכלית.

  עש המנהרות יפגע גם בשיחים נמוכים ובהתאם ליכולת ההתרבות והפעילות של העש, הנזק יהיה מהיר. ברגע שנמצא עש במקום או פגיעה באחד העצים או השיחים יש להזמין מדביר בהקדם ולבקש ממנו לבצע את כל הפעולות הנדרשות לצורך חיסול המפגע.

   

  האם יש נגד עש הטיח הדברה יעילה?

  כמובן שאפשר להדביר את עש הטיח, בדיוק כמו שמדבירים כל עש אחר, וניתן להיפטר ממנו בקלות ובמחיר זול במיוחד. עם זאת, ניידע אתכם שאין כל חובה להדביר את עש הטיח. מדובר בעש שלא עושה כל נזק, ואם אתם לא מנהלים בית עסק שהוא פוגע בו רק מהימצאותו בו, אתם לא חייבים להדביר אותו. עם זאת, דעו לכם שהוא ימשיך לצוץ בביתכם ובכמויות גדולות יותר ויותר עד שתזמינו מדביר שייפטר ממנו.

   

  איך לדעת שצריך להזמין מדביר עש?

  לא צריך לחכות הרבה כדי להזמין חברת הדברה מומלצת לטיפול בעשים. ברגע שבו אתם מבחינים בעש מתעופף בבית, תהיו בטוחים שיגיעו אחריו זחלים ועוד עשים רבים נוספים. אם לפתע החלו להופיע חורים על הבגדים שלכם, חפשו בפינות הארון סימנים לעשים, ואם מצאתם הזמינו מיד מדביר עש דחוף כדי למנוע נזק נוסף. אנחנו זמינים עבורכם 24 שעות ביממה ולאורך כל השבוע.

   

  איך מתבצע ריסוס נגד עש?

  ישנם סוגים שונים של עשים ולכל אחד דרך טיפול משלו. במקרה של עש הטבק טיפול יהיה ביולוגי או אורגני וישמור על הגידול. לעומת זאת במקרה של עש במטבח יכול להיות שיהיה צורך לזרוק את כל האוכל הפתוח וזאת אם נמצא בו שאריות של העש. יש להחליט מראש כיצד לבצע את פעולת ההדברה וזאת כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר. כחלק מהפעולות יבוצע ריסוס, הרחקת עש וניקיון של המקום. שלושת הפעולות הללו יבטיחו גם טיפול וגם מניעה.

  ריסוס נגד עש יכול לפתור את הבעיה בצורה מעולה אך בנוסף אליו כדאי לקבל הוראות פעולה מהמדביר. מתוך הניסיון יוכל המדביר להציע כיצד למנוע את החזרה של העש. כדאי לדעת כי העשים אוהבים להיות במקומות שנעים להם בהם ולכל עש יש את המקום המועדף עליו. לכן אפשר למצוא עש בקירות, בתוך האוכל ובבגדים.

   

  איזה חומר הדברה נגד עש מומלץ לשימוש ביתי?

  קשה לנו להמליץ על חומר שביכולתכם לרכוש בחנות ושיוכל לעזור לכם להדביר את העשים. הסיבה לכך היא שאתם עלולים לסכן את עצמכם בחשיפה לחומרים מסוכנים שבהם אנחנו מעדיפים שלא להשתמש, כי יש לנו פתרונות בטוחים יותר. חומרים כמו Transfluthrin שתמצאו בתכשירי רייד לעשים עלול לגרום למשל לאלרגיות מסוכנות בעור. אם לא עושים שימוש זהיר בתכשירים שכאלה עלולים לסבול מנזקים בריאותיים, לעומת הדברה עם מדביר מקצועי שמגן עליכם גם מפני שימוש בחומרי הדברה חזקים מדי לשווא.

   

  ריסוס נגד עש עם 100% הצלחה

  חברת הדברה סנטר מעניקה לכם את כל פתרונות ההדברה במקום אחד. אנו מספקים מגוון רחב של שירותי הדברה ובין היתר מתמחים בהתמודדות עם עשים מסוגים שונים. מדבירים מטעמנו יוכלו למצוא את דרך הטיפול הטובה ביותר וכן להמליץ על פעולות מניעה. הדברת עשים חייבת להתבצע ביעילות, מקצועיות ואנו נשמח לעזור לכם להיפטר מהבעיה.

  איך אפשר למנוע עשים?

  אחסנו אריגים ובגדי משי או כותנה בשקיות פלסטיק, ומצרכי מזון יבשים באריזות זכוכית אטומות.

  לכמה זמן יעילה מלכודת עשים?

  רוב מלכודות העשים עובדות היטב למשך 3 חודשים. זה ישפיע באופן ניכר על אוכלוסיית העשים, אך לא יפתור את הבעיה ללא הדברה.

  האם מדביר יכול להיפטר מעשים לצמיתות?

  אין פעולות מניעה שהמדביר יכול לבצע כדי לוודא שלא יהיו עוד עשים לעולם – זה תלוי מאוד בכם. עם זאת, תקבלו מאיתנו אחריות על ההדברה למשך 3 חודשים.

  למה יש לי הרבה עשים בבית?

  העשים נמשכים לאור, והם מגיעים לבית שלכם בלילה דרך החלונות ונשארים שם אחרי שמצאו מקור מזון שמתאים להם.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח