ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת פסוקאים

הדברת פסוקאים ושיפור איכות החיים

הבית הוא המקום הנוח ביותר שמעניק בדרך כלל הרגשה של הגנה מיטבית לדיירים, מפני סכנות חיצוניות ופגעי מזג האוויר. אבל מה שרבים לא יודעים או בוחרים להתעלם ממנו, זה שיחד איתנו בבית מתגוררים סוגים רבים של חרקים. חלקם נכנס לבית במקרה, וחלק מהחרקים בוחרים לחיות בקרבת האדם. עם החרקים מהסוג השני ניתן למנות את הפסוקאים, שאחד הסוגים שלהם הוא כיני ספרים. מדבירים מנוסים של הדברה סנטר מבצעים כבר למעלה מ-15 שנים הדברת מזיקים בכלל וכן הדברת פסוקאים בפרט. מהם בעצם פסוקאים ואיך הם נראים? מהם הנזקים הפוטנציאליים שחרקים מהסוג הזה עלולים לגרום? מהם המקומות המועדפים על הפסוקאים? מהם אמצעי ההדברה כנגד הסוג הזה של חרקים ואיך להיפטר מהם? את כל התשובות תמצאו כאן.

 

הזמינו הדברה יעילה נגד פסוקאים
טיפול נגד פסוקאים מחיר הוגן עם אחריות!
פתרונות איכותיים לטווח ארוך
אחריות בכתב בסיום ההדברה
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת פסוקאים

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  מחזור החיים של כיני ספרים

  הכינה הצעירה בוקעת מהביצה כנימפה, שזו גרסה מיניאטורית של הכינה הבוגרת. לאורך הזמן היא תגדל ותשיל את עורה 3-4 פעמים, וכל חייה יארכו בסך הכול כחודש עד 3 חודשים, בהתאם לרמת הטמפרטורה והלחות בחלל שבו היא שוהה. הטמפרטורה למעשה משפיעה רבות על כמות הכינים שיהיו בביתכם, כי כיני ספרים מעדיפים טמפרטורות חמימות, והם מתרבים מהר יותר בהן. בעונת הקיץ הנקבה תטיל כ-60 ביצים, בעוד שבחורף היא תטיל הרבה פחות.

   

  פסוקאים תמונה מקרוב

   

  איך נראים פסוקאים ולמה קשה להבחין בהם?

  פסוקאים הוא השם המדעי של סדרת חרקים הכוללת מספר גדול של תתי מינים. המאפיין הבולט ביותר של החרקים הללו הוא יכולת ההישרדות יוצאת הדופן שלהם. מחקרים מראים שהם היו קיימים כבר לפני מאתיים וחמישים מיליון שנה ושרדו מהפכים גדולים במזג האוויר, באטמוספרה ובכלל. הפסוקאים הם קטנים מאד, והאורך שלהם עשוי לנוע בין מילימטר אחד לבין עשרה מילימטרים. הצבע שלהם שקוף ונוטה להיות צהבהב לעיתים, מה שמקשה מאד לראות אותם בעין בלתי מזוינת. מי שרוצה לדעת באמת איך נראים פסוקאים חייב להצטייד במיקרוסקופ, או לכל הפחות בזכוכית מגדלת ממש טובה.

   

  ככה נראה פסוקאי

  פסוקאי

   

  לאילו נזקים הפסוקאים גורמים?

  הנזקים שהפסוקאים גורמים הם לכאורה קטנים, אבל במקרים מסוימים הם יכולים להיות משמעותיים, בלי קשר למטרד ולגירוד שהנשיכה הקטנה והמעצבנת שלכם יכולה לגרום. השם המדעי שלהם הוא Psocoptera, והוא מעיד יותר מכל על הבעייתיות שלהם. משמעות השם הוא "כרסם" והפסוקאים, ובמיוחד הסוג הקרוי כיני ספרים אכן עלול לגרום, וגרם בעבר, לנזקים משמעותיים לספרי הנייר. הנזקים נגרמו בעיקר לספרים הישנים, בגלל סוג הדבק הייחודי שנעשה בו שימוש, המכיל עמילן שהוא אהוב מאד על כיני הספרים. מי שיש לו אוספים של צמחים מיובשים או חרקים מיובשים צריך גם כן לחשוש מאד, משום שאלה הם בדיוק הדברים שכיני הספרים אוהבות. מעבר לכך, הפסוקאים למיניהם גורמים בעיקר אי נוחות והרגשה של גירוי בעור, שמי שלא מכיר את הנושא לא ממש מבין את המקור שלהם. מי שסובל מאסטמה, עלול גם כן להיות מושפע מהנוכחות של החרקים הזעירים האלה.

   

  מה עושים עוד לפני שמזמינים הדברת פסוקאים?

  הדברה נגד פסוקאים זה לא עניין פשוט. זה ברור שסוג של חרק שהחזיק מעמד על פני כדור הארץ במשך מיליוני שנים, איננו קל להדברה. השיטה היעילה ביותר להיפטר מהפסוקאים ולא לתת להם להגיע היא פשוט לשמור על ניקיון. הסרת אבק מהספרים מעת לעת עשויה להפחית מאד את הנזק שהם גורמים. הסרת עובש מהקירות, באמבטיה ובמקומות שונים בבית מעלימה את אחד ממקורות המזון האהובים עליהם. שמירה על המזון במטבח סגור הרמטית ושמירה על הניקיון מונעת מהם להגיע לאזורכם. שלב חשוב בביצוע הדברת פסוקאים יעילה הוא טיפול במקומות שבהם הלחות גבוהה במיוחד.

   

  ממה מתחיל טיפול נגד פסוקאים?

  כל הטיפולים וכל הריסוסים כנגד הפסוקאים וכיני הספרים לא יהיו יעילים אם לפני הטיפול לא התבצע מחקר מעמיק, אשר יורד לשורש העניין. לא מדובר במציאת בית הגידול של הפסוקאים, כמו שמתבצע במקרים אחרים שבהם יש צורך בהדברת מזיקים, אלא בגילוי ומציאה של מקור הרטיבות והלחות המזין אותם. טיפול נגד פסוקאים מתחיל במציאת מקור הלחות והטיפול בה. בהמשך, התרסיסים למיניהם ושמירה יום יומית על הניקיון משלימים את המלאכה. אם יש כמות גדולה של פסוקאים בבית העסק או בבית שלכם טיפול נכון יכול לפתור את הבעיה ולשחרר את הדיירים מהמטרד הזה.

   

  איך מדבירים פסוקאים?

  מעבר לניקיון ולאוורור המקומות המוסתרים שבהם הלחות גבוהה, הדברה של החרקים הקטנים והמעצבנים הללו כרוכה בשימוש בחומרי הדברה פעילים שימיתו אותם. הדברה בעזרת ריסוס יעילה בחיסול פסוקאים בבגדים, בארונות, במדפי הספרים בבית ובמקומות נוספים, שמלכתחילה ברור שהחרקים הללו יכולים להימצא שם.

   

  איך מוצאים נגד פסוקאים פתרון איכותי לטווח ארוך?

  מי שרוצה לא רק להיפטר מפסוקאים אלא גם למנוע את הופעתם בסביבה, צריך לקחת בחשבון שחלק מהפתרון הוא שמירה קפדנית על הניקיון. עם זאת, כדי למצוא נגד פסוקאים פתרון יעיל צריך קודם כל לשקול הזמנת שירותי הדברה מקצועיים ושימוש בחומרי ריסוס חזקים. כאשר הם מרוססים במקומות הנכונים, החומרים הללו אכן מדללים את אוכלוסיות הפסוקאים. שימו לב כי הריבוי הטבעי שלהם מאפשר להם לחזור למספר הקודם במהירות. כל נקבה מטילה כמאתיים ביצים. גם אם רק מחציתן בוקעות, עדיין מדובר בריבוי טבעי מטורף, גם לפי אמת המידה של התרבות חרקים.

   

  איך להיפטר מפסוקאים לתמיד?

  התשובה לשאלה איך להיפטר מפסוקאים אינה חד משמעית. על מנת להשיק את האפקט המלא של פעולת ההדברה, יש צורך במקרים רבים בביצוע פעולת הדברה נוספת, ולעיתים אפילו שתיים, במטרה להדביר סופית את אוכלוסיית המזיקים. מה עושים מי שעלולים לסבול מפסוקאים הכי הרבה? מוזאונים וגם ספריות, בשני המקרים הדרך הנכונה היא לשמור על ניקיון, מעבר לפעולת ההדברה הנקודתית. ההתרבות של פסוקאים בקיץ הישראלי החם והלח היא משמעותית יותר, ולכן זה הזמן להכפיל ולשלש את המאמצים בנושא.

   

  ריסוס נגד פסוקאים והיעילות שלו

  אחת השיטות המקובלות לטיפול בבעיה שהחרקים הקטנים הללו עלולים לגרום היא ביצוע ריסוס נגד פסוקאים. ריסוס יעיל צריך להתבצע אך ורק על ידי מדביר מוסמך. לפעמים מי שמבצע הדברת מזיקים אחרים בבית עשוי לנצל את ההזדמנות ולטפל גם בבעיה המעצבנת הזאת. הדברה באמצעות תרסיס נגד פסוקאים נחשבת להדברה היעילה ביותר כנגדם. זאת, בעיקר בגלל שהם נמצאים בתוך גומחות ובתוך סדקים קטנים, ששום חומר הדברה אחר לא מגיע אליהם. לפעמים גם חומר הדברה נגד פסוקאים לא פותר את הבעיה בפעם הראשונה וצריך להגיע פעם שנייה ושלישית כפי שכבר הוזכר. עם זאת, שמירה על הניקיון ועל הספרים מפני הצטברות של אבק בהחלט מונעת או לפחות מצמצמת את הנוכחות של החרקים הללו.

   

  החשיבות של הדברה מקצועית וניקיון בטיפול נגד פסוקאים

  המסקנה ברורה – כשמדובר על פסוקאים הדברה דורשת שילוב בין מקצוענות מצד חברת הדברה מנוסה, שמירה על הניקיון על ידי הדיירים בבית ותחזוקה נאותה, המונעת הצטברות של רטיבות או לחות בבית בכלל, ובמקומות הרגישים לנוכחות של הפסוקאים בפרט. אם יש לכם עניין ורצון לנקוט בכל האמצעים שיאפשרו לכם להתגבר על בעיה של פסוקאים בבית, כמו גם מחרקים ומזיקים אחרים בבית, אתם נמצאים בדיוק במקום הנכון. מדבירים מומלצים מטעמנו ילמדו את הבעיה ויציעו לכם את הפתרונות המתאימים, שימנעו מכם עקיצות בעתיד.

   

  איך נפטרים מפסוקאים בשיטות ביתיות

  כמו שכבר ציינו, הדרך היחידה והטובה ביותר להיפטר מהמזיקים האלה היא בעזרת מניעה, ויש כמה פעולות שאתם יכולים לבצע בעצמכם כדי לוודא שהבעיה הזו לא תחזור על עצמה. אז איך להיפטר מפסוקאים? הנה הפעולות הנדרשות:

  1. הפחיתו את מקורות המזון האפשריים של הפסוקאים על ידי ניקוי עם חומרים אנזימתיים, אשר יעזרו לכם להיפטר מעובש.

  2. הפעילו מכשיר סופח לחות או מזגן בחדר הנגוע, על מנת להפחית את רמת הלחות אל מתחת ל-50%. אפשר להפעיל גם מאוורר כדי להגביר את זרימת האוויר.

  3. תוכלו להציב סיליקה ג'ל (השקיות הקטנות שמגיעות באריזות נעליים וסופחות לחות) באזורים שבהם תרצו לספוח לחות, למשל בתוך ארונות בגדים.

   

  אתם שואלים – אנחנו עונים

  איך נפטרים מכיני ספרים מהר?

  הזמינו מדביר, ולאחר ההדברה דאגו לאוורר היטב את הבית וודאו שרמת הלחות תהיה בו נמוכה. לשם כך תוכלו להשתמש במכשיר סופח לחות.

  האם מכשיר סופח לחות יכול להיפטר מפסוקאים?

  הפחתת הלחות בבית יכולה להרוג את הפסוקאים לאורך הזמן, זאת אם מצליחים להביא את הלחות לרמה של מתחת ל-50%.

  האם כיני ספרים יכולים להגיע למיטה?

  כיני הספרים לא נוטים לעקוץ בני אדם, אך הם בהחלט יכולים להימצא במיטה שלכם. שם צריך להדביר אותם בעזרת קיטור ולא על ידי ריסוס.

  כמה זמן יכולים לחיות פסוקאים ללא מזון?

  הפסוקאים יכולים לשרוד למשך חודשיים ללא מזון, לכן גם אם נפטרתם מהעובש שמושך אותם, עליכם להזמין מדביר כדי לוודא שהם לא ישרדו עד שיתפתח עובש מחדש.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח