ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת זחלים

הדברת זחלים בשיטות ירוקות ובמחיר משתלם

איך מזהים את הזחלים הנפוצים ביותר בארץ, למה כל כך חשוב להדביר זחלים כשהם צצים בבית או בגינה, איך מדבירים זחלים בשיטה טבעית לחלוטין וכמה עולה הדברת זחלים? המשיכו לקרוא וגלו את כל התשובות.

זחל אמיתי על פי הגדרתו הוא מה שבוקע מביצה של פרפראים – סדרת חרקים שכוללת בה פרפרים ועשים. עם זאת, זחל באופן כללי הוא שם נרדף לכל פגית של חרק, והאמת היא שלא משנה מה הוא, מכולם תרצו להיפטר בהקדם לפני שיעשו נזקים ויתפתחו לבוגרים שיעשו נזק נוסף. אצלנו בחברת הדברה סנטר תוכלו להזמין שירותי הדברת זחלים 24 שעות ביממה, לא משנה מה סוגם, ואנחנו מתחייבים לספק לכם את המחיר המשתלם ביותר שיש. הרימו אלינו טלפון, קבלו הצעת מחיר, ונהיה אצלכם עוד היום לצורך הדברים הזחלים.

 

הזמינו הדברה נגד זחלים בשיטות יעילות
שימוש בחומרי הדברה ללא ריח
ריסוס נגד זחלים כולל טיפול מונע
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת זחלים

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  זחלים נפוצים בישראל של פרפרים ועשים

  יש עשרות סוגים של זחלים שנפוצים בארץ ישראל, חלקם באזורים בודדים ואילו אחרים בכל רחבי הארץ. כשהם רק בוקעים קשה להבחין בהם, אך ככל שהם מתבגרים הם גדלים ויכולים להגיע לגודל של כמה עשרות מ"מ. לפניכם מדריך זיהוי זחלים שיסייע לכם לדעת איזה זחל מצאתם. מדביר מומלץ שיגיע אליכם יוכל לזהות את הזחל ולדעת כיצד להדביר אותו באופן היעיל ביותר.

  סוגי זחלים בישראל איך נראה הזחל איפה ומתי נפוץ הזחל
  זנב סנונית נאה

  זחל פרפר ממשפחת הצבעוניים – הנפוץ ביותר בארץ.

  בצעירותו הוא שחור עם בליטות שעירות ופס לבן שעובר לרוחבו. לאחר זמן מה הוא הופך לירוק עם פסי רוחב שחורים שמשתלבים עם פסים אדומים. בסתיו צבע הזחל שחור עם כתמים אדומים, וגודלו מגיע עד 45 מ"מ. מרמת הגולן והגליל ועד לצפון הערבה – בין החודשים מרץ עד אפריל.
  זנב סנונית מדברי

  זחל של פרפר ממשפחת הצבעוניים.

  נראה כמו זנב סנונית נאה, אלא שצבעו קרם ויש לו יותר כתמים שחורים ופס כתום על גופו. דרום הנגב – בין החודשים אפריל עד אוגוסט.
  זנב סנונית המכבים

  זחל פרפר ממשפחת הצבעוניים – מדובר בפרפר מוגן בישראל.

  נראה כמו זנב סנונית נאה, אולם צבעו בבגרותו הופך לאפור-כתום עם פסים שחורים ונקודות אדומות. הרי הגלבוע ורמת הגולן – בין החודשים מרץ עד אפריל.
  צבעוני צהוב

  זחל של פרפר שמזכיר מאוד את פרפר הצבעוני הקשוט.

  בצעירותו צבעו הוא אפור כהה עם נקודות לבנות ויש לו בליטות שעירות. בבגרותו יש לו צבע קרם עד אפור-שחור, וגודלו הוא כ-30 מ"מ. הרי יהודה, שומרון, הגליל המזרחי, רמת הגולן והחרמון, בין החודשים מרץ עד אפריל
  צבעוני שקוף

  זחל פרפר שנפוץ בארצות המזרח התיכון.

  בצעירותו הזחל אפור ושעיר, ובבגרותו הוא נהיה שחור עם כתמים אדומים, כשגודלו המרבי מגיע עד 40 מ"מ. לאורך מישור החוף – בין החודשים דצמבר עד אפריל.
  לבנין הכרוב

  זחל פרפר שנפוץ בגינות נוי, לכן נגד לבנין הכרוב הדברה נעשית לעיתים קרובות מאוד בגינות ביתיות.

  הזחל בוקע בצבע צהוב-ירוק עם ראש כהה. בבגרותו צבעו הוא אפור-ירוק עם נקודות שחורות וקווים צהובים. כל הארץ – בכל השנה.
  לבנין הסלוודורה

  זחל פרפר שנפוץ ממדינות אפריקה ועד להודו.

  לזחל הצעיר יש צבע צהבהב, ראש כהה ושערות קצרות. בבגרותו הוא הופך לירוק, גודלו כ-20 מ"מ ועל גופו יש כתמים ורודים. הערבה ובקעת ים המלח – בכל השנה.
  לבנין הצנף

  זחל פרפר נודד שנע ממרכז אסיה ועד הנילוס.

  בצעירותו הזחל צהוב ויש לו שיערות קצרות. אם אתם רואים זחל ירוק בגינה עם פס צהוב על גבו, זהו הזחל הזה בבגרותו. גודלו הוא כ-25 מ"מ. בכל רחבי הארץ – בחודשי הקיץ. לפעמים ניתן לראות אותו בחורף בבקעת ים המלח.
  לבנין ירוק פסים

  זחל פרפר שדומה מאוד ללבנין המזרחי.

  צבע הזחל בצעירותו הוא אפרפר עם ראש שחור, כשיש לו שערות קצרות. ככל שהוא גדל צדי גופו נהיים ירוקים, ועובר על גופו פס לבן שמעליו יש פס אפרפר. גודלו המרבי כ-40 מ"מ. בכל הארץ – בין החודשים דצמבר עד מאי.
  דנאית הדורה (דנאית תפוח סדום)

  זחלי פרפרים בינוניים שזני פרפרים אחרים מחקים את צבעם.

  צורת הזחל היא גליל שאינו אחיד, כשגופו מכוסה בפסים שחורים ולבנים עם נקודות צהובות עבות. אורכו בבגרותו הוא כ-40-50 מ"מ. בחורף הוא נשאר באזורים חמים כמו בקעת ים המלח, ובקיץ הוא מגיע לשפלה, מישור החוף והעמקים.
  נימפית החורשף

  אחד מזחלי הפרפרים הנפוצים ביותר בארץ.

  הזחל הצעיר שחור ושעיר, ומקפל על עצמו את העלה שבו הוא שוכן. הזחל הבוגר עשוי להיות שחור עם פסים צהובים על צדיו או אפור ומנומר בגבו. בכל רחבי הארץ – בכל ימות השנה.
  נימפית הסרפד

  זחלי פרפר שניזונים מצמחי סרפד וכתלית יהודה.

  מהביצה בוקע זחל שחור שמקפל על עצמו את העלה שהוא עליו. כשהוא גדל צבעו הוא שחור-אפרפר עם פס לבן לאורך צדי הגוף. חלק מהזחלים הם בצבע חום-אפרפר. בכל חלקי הארץ וברוב ימות השנה, פרט לחורף.
  נימפית הבוצין

  זחלים של פרפרים קטנים.

  הזחל שבוקע מהביצה שעיר, ראשו כהה וצבע גופו קרמי. ככל שהוא גדל, ראשו נהיה שחור יותר. חבל הים התיכון, ההרים הגבוהים והנגב – בין החודשים מרץ עד נובמבר.
  קיסרית הקטלב (נימפית הקטלנב)

  זחלי פרפרי היום הגדולים ביותר בארץ.

  זחלים ירוקים בגינה יכולים להיות מזן זה, כשצבעם ירוק לכל אורך חייהם עד שהם מתגלמים, וגודלם יכול להגיע עד 65 מ"מ. מירון והכרמל, אולם ניתן למצוא אותם גם בירושלים – בין החודשים מאי עד אוקטובר.
  טוואי הברוש

  זחל של עש מבין הגדולים בישראל.

  אורך הזחל בבקיעתו הוא כ-8 מ"מ, צבעו אפור והוא שעיר. אורכם המרבי הוא כ-2 ס"מ. בכל הארץ, על עצי ברוש, אקליפטוס, פלפלון בכות או אלה – פעילים מהאביב ועד החורף.
  דובון הקורים

  זחל עש שיוצר "אוהל" שתחתו הוא אוכל את הצמחייה.

  קשה לראות את הזחלים, אך הם משאירים מטווה קורים לבנים על עשב נמוך בשדות. כל רחבי הארץ – בתחילת החורף.
  רפרף הגפן

  זחל של עש שחי על צמחי גפן וגפנית.

  צבעו של הזחל הצעיר הוא ירוק ויש לו קרן שחומה. כשהוא גדל הוא יכול להיות ירוק עם קצה ורוד בקרן, או חום עם קרן חומה. בכל אורך מישור החוף – לכל אורך השנה.
  רפרף גולגולת המת

  זחל רפרף מבין הגדולים ביותר בישראל.

  הזחלים בתחילה ירוקים, וככל שהם מתבגרים הם נהיים צהובים-חומים. בחלקם האחורי יש זנב צהוב עם 10 נקודות שחורות בכל צד. בכל רחבי הארץ ובכל עונה – בחורף במקומות חמים בלבד.

   

  מה קורה אם לא מדבירים זחלים בבית?

  סביר להניח שהזחלים שתמצאו בביתכם הם קטנטנים ולא עונים על המאפיינים שצוינו בטבלה, וזאת מכיוון שכולם זקוקים לצמחים, מהם הם ניזונים. לכן לא תראו פרפרים בתוך הבית, והעשים שיימצאו בביתכם יהיו עשים נפוצים ורגילים, כמו עש בונה הנרתיק (עש הבגדים) או עש המזון. מאחר שיש שלל סוגי זחלים בבית, לא צריך אפילו לזהות אותם – הם דורשים הדברה, כי לאחר זמן קצר הם יהפכו לגולם ויתפתחו לפרטים בוגרים שיתעופפו ויטילו ביצים נוספות. עד שלא תיפטרו מהם, לא תצליחו ליהנות מבית נקי ממעופפים.

   

  שימו לב – לא תמיד תראו את הזחלים בבית

  חרקים רבים מתחילים את חייהם כזחל, והפרטים הצעירים האלה לא תמיד מסתובבים במקומות גלויים בבית, כשאפיל הבוגרים עלולים להסתתר. דוגמה מובהקת לכך הם זחלי טרמיטים, שחיים בקן הטרמיטים שמתחת לבית ושם הם מתפתחים לפרטים בוגרים. הדברת טרמיטים תסייע לחסל הן את הפרטים הבוגרים והן את הזחלים, כולל כמובן מלכות הטרמיטים.

   

  הדברת זחלים בגינה – האם זה בכלל נדרש?

  אמנם הזחלים מתפתחים לעיתים לפרפרים יפהפיים שהייתם רוצים שיקשטו את גינתכם, אך חלקם עלולים להתפתח לעשים שרק יזיקו. פרט לכך, כל הזחלים מזיקים לצמחים, וזה לא משנה אם הם יהפכו לפרפרים או לעשים. כדי להגן על הגידולים שלכם, עליכם להדביר את הזחלים מיד ולא לחכות עד שיעשו נזק ותצטרכו לבצע הדברת עשים – הם מתחילים לאכול מן העלים מרגע בקיעתם.

   

  כמה עולה ריסוס נגד זחלים?

  עלות הריסוס נעה בין 250-500 ₪, כשהמחיר משתנה לפי המיקום שבו נמצא הזחל. חשוב לציין שההדברה לא מסתיימת בחיסול הזחלים, כי יש להדביר גם את הפרטים הבוגרים, אשר יטילו ביצים נוספות שמהן יצאו עוד זחלים. במקרים מסוימים ההדברה תצטרך להיעשות באיוד, אולם רק במצבים שבהם מדבירים מחסני מזון למשל. בבית או בגינה סביר להניח שיספיק ריסוס פשוט וזול.

   

  הדברה ביולוגית לזחלים עם צרעות טפילויות

  ישנה שיטה מיוחדת להדברת זחלים לאורך זמן והיא שיטת ההדברה הביולוגית, בה משתמשים בחרקים אחרים כדי לחסל את הזחלים. החרקים האלה יהיו צרעות טפיליות, כשיש מספר סוגים שלהן וכל אחד מיועד לטיפול בזחלים אחרים. את זחלי זנב סנונית נאה למשל מדבירים עם צרעת Trogus lapidator, שגודלה מילימטרים בודדים והיא ממתינה על הצמחים עד שהזחלים בוגרים, אז היא מטילה את ביציה בגופם או בגולם שלהם. במקרה אחר, למשל של הדברה נגד לבנין הכרוב, נעשה שימוש בצרעה מיוחדת שנקראת ברקונאי הלבנין.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח