ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת דבורים

הדברת דבורים בזול ובאופן מידי – מגיעים אליכם תוך שעה

מה ההבדל בין סוגי הדבורים השונות שחיות בישראל, למה המשרד להגנת הסביבה שם מגבלות על הדברת דבורים, מתי מותר להדביר דבורים, איך מסלקים דבורים במידה שלא ניתן להדביר אותן, כיצד מרחיקים דבורים בשיטות טבעיות, איך מתבצע ריסוס נגד דבורים והאם ניתן להיעזר במלכודות כדי להיפטר מדבורים? המשיכו לקרוא וגלו את כל מה שאתם צריכים לדעת בנושא.

דבורים הן חרקים מאביקים שחשובים מאוד לחקלאות, אך אין זה אומר שאתם מעוניינים בהן בסביבתכם, בין שאתם חיים בסביבה עירונית ובין שאתם גרים באחד המושבים שברחבי הארץ. הדברתן היא לא תמיד אפשרית, מכיוון שהמדבירים כפופים למגבלות שהציב המשרד להגנת הסביבה, והעברת הכוורת שלהן מהאזור שבו היא נמצאת יכולה להיות מאתגרת אם לא יודעים איך עושים את זה כמו שצריך. עוד לפני ששוקלים הדברת דבורים, צריך לזהות את רמת הסיכון שמהווה נחיל הדבורים ולהחליט אם אכן צריך לחסל את הדבורים או להעביר אותן למקום אחר, ואת זה אנחנו בחברת הדברה סנטר מוסמכים לעשות, יחד עם ההדברה במידת הצורך. סובלים מדבורים שהקימו כוורת בסביבתכם? הרימו אלינו טלפון עוד היום והזמינו אליכם מדביר דבורים מומחה ומנוסה להסרת הכוורת באופן מידי.

 

הדברת דבורים בבית, בגינה, בחלון, במזגן, במרפסת ועוד
מדביר דבורים מחיר החל מ-200 ש"ח
סילוק דבורים בעזרת ריסוס (גם בגובה)
מפנים כוורת דבורים ומעבירים למקום אחר
אחריות על כל הדברה בכתב
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת דבורים עם מדביר דבורים מומלץ

 

סוגי דבורים שנפוצים בישראל

כשאתם שומעים "דבורה" אתם בטח מדמיינים חרק קטנטן, שמנמן, מעופף עם פסים שחורים/צהובים על גופו. אך האמת היא שלא כל הדבורים נראות כמו הדבורה הקלאסית שכולם מכירים, ובמיוחד לא אלו שבישראל. למעשה ניתן למנות מספר סוגים של דבורים שנפוצים בארץ, ולכל סוג מראה אחר. לפניכם כמה מסוגי הדבורים הנפוצים שקיימים בישראל.

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  סוג הדבורה אזור פעילות עיקרי מאפיינים עיקריים
  בומבוס האדמה הדבורה הזו הופיעה בישראל בתחילת המאה ה-20 באזור הגליל העליון, ומאז החלה להתפשט דרומה. הדבורים הפועלות הן באורך 1.5-2 ס"מ, והמלכה באורך 2-2.7 ס"מ. גופה של המלכה שמנמן יותר, כשהחזה והבטן שלה שחורים, ובחלקה התחתון של הבטן שלה יש פס צהוב ופס לבן.
  דבורת הדבש דבורת הדבש פעילה בכל רחבי הארץ – כמעט כל אוכלוסיות הדבורים נמצאות במכוורות. אלו הן למעשה הדבורים שבהן משתמשים לייצור דבש, כשלהן יש עוקץ עם ארס. בניגוד לפועלות, המלכה מסוגלת לעקוץ מספר פעמים.
  הליקטית רחבת-פסית נפוצה מאוד בשדות חמנית ואבטיח לפיצוח, וכן בדרכי עפר שעוברים בשטחים חקלאיים. הדבורה הזו היא בעלת מרקם מבריק, ואורכה הוא כ-10 מ"מ, כשעל פרקי הבטן שלה יש פסי שיער בהירים.
  דבורת-עץ סגולה מקננת בעמודים, גדרות, במבוק ועצים מאובנים, בצפון ומרכז הארץ. הנקבות הן שחורות לחלוטין ולזכרים יש פלומה אפורה על הגב.
  דבורת-עץ צפונית ניתן למצוא אותה באזור החרמון. דומה מאוד לדבורת העץ הסגולה, אלא שאצלה גם הזכרים שחורים לחלוטין.
  דבורת-עץ עדינה נפוצה בצפון ומרכז הארץ ומקננת בגבעולים מתים וחלולים של צמחים. זו הדבורה הקטנה ביותר מבין דבורי העץ, וצבעה כחול-שחור מתכתי, כשלזכרים יש פלומה אפורה על הגב
  דבורת-עץ צהובה נפוצה כמעט בכל הארץ, פרט לאזורים הרריים. ניתן לראות אותה גם באזורים מיושבים, כשהיא מקננת בגבעולים חלולים, כמו למשל מקלות במבוק. לנקבות יש פלומה צהובה על הגב, והזכרים מכוסים בפלומה בצבע חאקי.
  צלפונית מפוספסת חיה בצפון ומרכז הארץ. בעלת צבע חום עם שיערות צהבהבות ודקות על הגב.
  צלפונית חומה נפוצה בדרום ומרכז הארץ. דומה לצלפונית המפוספסת, אלא שהגב שלה חום לגמרי בלי השיערות הצהבהבות.

   

  הדברת דבורים – מתי זה מתאפשר?

  המשרד להגנת הסביבה שחרר הנחיות כלליות למדבירים בנוגע להדברת דבורים, וכחלק מתהליך קבלת הרישיון להדברה או חידושו, כל מדביר חייב להשתתף בהשתלמות שכוללת הנחיות לטיפולים בדבורי דבש. אז מה בעצם ההנחיות שמקבלים המדבירים על ריסוס דבורים? ככלל, עלינו להימנע ככל הניתן מלהדביר את דבורת הדבש, כשעל פי חוק ההדברה מותרת רק "כאשר נחיל שלה מתנחל במבנה ולא ניתן לנקוט באמצעים לסילוקו לפי דין אחר".

  עלינו לוודא האם אכן מדובר במפגע, כלומר האם ישנה סכנה שהדבורים יעקצו בני אדם, ואם כן, עלינו להדביר מזיקים מסוג זה באופן מידי – במיוחד אם הן מצויות ליד אוכלוסיות רגישות, כמו חולים או קשישים. יש לציין שאך ורק מדביר עם רישיון להדברה במבנים ובשטח פתוח מורשה להדביר את דבורת הדבש.

   

  איך דוחים דבורים בשיטות טבעיות?

  אז הזמנתם מדביר מומלץ, אך עד שהוא יגיע – איך דוחים ומרחיקים את הדבורים כך שלא יעקצו אתכם? לשם כך אתם יכולים להיעזר בכמה רכיבים טבעיים. אז איך דוחים דבורים? נסו את השיטות הבאות:

  √ אבקת שום – פזרו את האבקה בסביבתכם, אך לא ישירות על הדבורים שקן היא קטלנית עבורן וכך תסתכנו בעקיצות.

  √ קינמון – גם זה תבלין נוסף שיכול להרחיק דבורים, שכן ריחו דוחה אותן.

  √ חומץ – מזגו חומץ לתוך קערה ושימו אותה בחדר שממנו תרצו להרחיק דבורים.

  √ שמן ציטרונלה – ערבבו כמה טיפות עם מים ורססו ברחבי האזור שממנו תרצו להרחיק את הדבורים.

  תוכלו להשתמש בחומרים האלה גם באופן קבוע כדי למנוע חדירה של דבורים לביתכם, אולם בסופו של דבר לא יהיה מנוס מלהזמין מדביר לסילוקן או הדברתן.

   

  הרחקת דבורים בשיטה המקצועית

  אם הדבורה שנמצאה היא דבורת הדבש, יתכן שנקרא לדבוראי כדי שיבוא לקחת אותה. הדבוראי יחפש את המלכה ויעביר אותה למיכל סגור, וכשיעשה זאת כל שאר הדבורים יתעופפו לתוכו בעקבותיה. כך למעשה הרחקת דבורים נעשית באופן מקצועי, בלי להזיק אפילו לדבורה אחת ובאופן שיסייע לתחזק את קהילת הדבורים, לשמר אותה ואף להשתמש בה. מחירים להדברות נעים בין 200-500 שקלים אם מדובר בסילוק דבורים.

   

  כמה זמן לוקח פינוי נחיל דבורים?

  הפינוי נעשה באופן מידי ולא דורש זמן רב, אולם ייתכן שצריך יהיה לחכות עד שיגיע דבוראי כדי לפנות את הנחיל. אם בוחרים שלא ללכת על פינוי דבורים ובמקום נעשית הדברה, היא תיעשה על המקום ללא שום עיכובים. המדביר ירסס את הדבורים ויחסל את כולן, ולאט לאט יחשוף את הקן שלהן וייפטר מכל שאריות הכוורת שהן יצרו.

   

  האם סילוק כוורת דבורים יכול להיכשל?

  הטריק בסילוק הדבורים הוא למצוא את המלכה, ולשם כך צריך לפתוח את הכוורת ולחפש אותה בין אלפי דבורים אחרות. זה לא קל למי שאינו מיומן, אך מדביר מוסמך או דבוראי מנוסה יכולים לאתר בקלות את המלכה מבין כל שאר הדבורים. ברגע שמפנים את המלכה למעשה עושים כבר 90% מעבודת סילוק קן דבורים, שכן כל הדבורים עוקבות אחריה ונותר רק לפנות את שאריות הכוורת.

  עם זאת חשוב לציין שכל עוד מסלקים את הדבורים מבלי לפנות אותן לאזור אחר באופן שיטתי, הן יכולות פשוט להקים קן במקום אחר באותה סביבה. כלומר אם נעשה ניסיון לפנות כוורת דבורים ליד הבית ולא סילקו את המלכה כמו שצריך, הדבורים פשוט יקימו כוורת נוספת באזור אחר בסביבת הבית. לכן ודאו שהמדביר מסלק את הדבורים כמו שצריך ומעביר אותן למקום אחר, הרחק מסביבתכם.

   

  מדביר דבורים או דבוראי – למי צריך לקרוא?

  מומלץ להזמין חברת הדברה מנוסה כדי להעריך את המצב ולוודא קודם כל האם אכן מדובר בדבורת הדבש או לא. אם מדובר בדבורה מסוג אחר, הרי שאין לדבוראי מה לעשות איתה, וצריך יהיה להרחיק או להדביר אותה באופן מקצועי. מדביר דבורים עם רישיון הדברה יוכל לעשות את ההחלטה הזו על המקום, ובמידת הצורך ידביר את הדבורים ללא שום עיכובים.

   

  איך עושים ריסוס נגד דבורים?

  אם לא ניתן לסלק את הדבורים וצריך יהיה לרסס אותן, יש להשתמש בחומר כימי שקוטל דבורים במגע על ידי פגיעה במערכת העצבים שלהן ושיתוק גופן. תכשיר ריסוס דבורים שכזה צריך אם כן להכיל חומר שנקרא Deltamethrin, כמו למשל באנג'י או דלתא סופר. חומר ריסוס נגד דבורים מסוג זה מותר לשימוש אך ורק על ידי מדביר בעל רישיון הדברה, ומומלץ מאוד שלא לנסות להדביר את הדבורים באופן עצמאי – מדובר בעבירה על החוק.

   

  הדברת דבורת העץ – מחסלים או מרחיקים?

  מאחר שדבורת העץ אינה מאביקה כל סוג של צמח, ולמעשה אף מזיקה לצמחים מסוימים, לפעמים עדיף דווקא להדביר אותה ולא לשקול אפילו להעביר את הקן. זאת כמובן בכפוף לכללים שהנחיל המשרד להגנת הסביבה בנושא הרחקת דבורת העץ והדברתה.

  אך השאלה החשובה באמת כשבאים לטפל בה היא האם דבורת העץ מסוכנת, ואם נמצא שהנחיל אכן מסכן אנשים במיקומו, הרי שאין מנוס מלהדביר אותו. אם מנגד הדבורה אינה מסכנת בני אדם, ריסוס דבורת עץ יהיה מיותר ומספיק היה להעביר אותה למקום אחר, ללא עזרתו של דבוראי.

   

  לכידת דבורים במלכודת – האם יש אפשרות כזו?

  ישנן מלכודות לדבורים שמגיעות בצורת קערת פלסטיק או דלי לתלייה ואשר בהן ניתן גם ללכוד צרעות. את המלכודות האלה תוכלו לרכוש בעצמכם, אולם חשוב לציין כי לכידת נחיל דבורים שלם תהיה בלתי אפשרית בעזרתן, משמע לא תצליחו להיפטר איתן מבעיית הדבורים באופן מוחלט. כל עוד המלכה תשגשג בתוך הקן, הדבורים לא ייעלמו סתם כך, ובסופו של דבר תצטרכו בלאו הכי להדביר או להרחיק אותן.

  נכתב על ידי

  יהונתן הלל - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 2257

  יהונתן הלל הוא בעלים של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה לדירות ושטחים פתוחים מספר 2257.

  יהונתן מדביר מוסמך כבר למעלה מ-15 שנה במגזר הפרטי והעסקי