ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת יקרונית התאנה

הדברת יקרונית התאנה – פתרונות הדברה בהתאמה מלאה

איך מזהים את יקרונית התאנה ונפטרים ממנה אחת ולתמיד, מה חשוב וכדאי לדעת על הדברת יקרונית התאנה, מי מבצע את ההדברה בפועל, וכמה זה עולה? התשובות לשאלות אלו ונוספות כאן, לפניכם.

אם יש לכם בחצר הפרטית או אולי בשדה, הצמוד לביתכם, עצי תאנה, רוב הסיכוי שנתקלתם בה, באותה חיפושית חמקמקה. היא נחשבת למטרד של ממש ויכולה לגרום לנזקים חמורים, הן בעצי התאנה עצמם והן בסביבתם הקרובה. יקרונית התאנה, שמקורה הוא במדינות טרופיות בעיקר, כמו סרי לנקה וגם הודו, היא חיפושית לא חביבה, שמומלץ וכדאי מאד לדאוג להיפטר ממנה, ומומלץ גם כמה שיותר מהר. אנחנו, בחברת הדברה סנטר, מציעים לכם שירותי הדברה בהתאמה מלאה וזמינות של 24/7. זיהיתם את יקרונית התאנה על עץ התאנה בחצר שלכם? צרו אתנו קשר ונדאג לצוות לכיוונכם בהקדם.

 

הזמינו הדברה נגד יקרונית התאנה מהיום להיום
אחריות בכתב על ההדברה
טיפול בעץ תאנה חולה כולל מניעה
שימוש בחומרי הדברה שאושרו ע"י המשרד להגנת הסביבה
שיטות הדברה מתקדמות ובטוחות
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת יקרונית התאנה

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  הכירו את יקרונית התאנה – מי היא ומה חשוב לדעת עליה

  יקרונית התאנה (כן, כן, יקרונית ולא חדקונית התאנה) היא מין מסוים של חיפושית והיא נראית כמו חרק בעל שש רגליים עם מחושים ארוכים וגדולים יחסית לגופה. אלינו, לישראל, היא הגיעה בשנות החמישים ובהמשך עברה גם למדינות שכנות. היא נחשבת לחיפושית הגדולה ביותר בארץ ואורכה הוא כ-80 מ"מ. נראה אותה בדרך כלל על ענפי עצי תאנה, שמהם היא ניזונה ובעיקר בחודשי הקיץ החמים.

   

  יקרונית התאנה

   

  מחזור החיים של חרק התאנה

  אחרי שהנקבה יוצרת חתך בענפים או בגזע פצוע של העץ, היא מטילה שם את הביצים שלה (כ-250) בסוף הקיץ. מיד לאחר הבקיעה מהביצים, הזחלים נוברים בתוך הענף או הגזע, ומתפתחים אט אט לחרקים בוגרים, כשהתהליך לוקח לעיתים יותר משנה. לאורך הזמן התעלות משפיעות לרעה על העץ ומחלישות אותו, ובסופו של דבר הזחל יהפוך לגולם בתוך גבעול, ובסוף הקיץ יצא ממנו בצורת חיפושית התאנה. החיפושית תחיה למשך מספר חודשים, ותטיל את ביציה פעם אחת בלבד לאורך כל חייה.

   

  איך מזהים את יקרונית התאנה – סימנים לזיהוי

  אחד הסימנים המוכרים להימצאות החיפושית על עצי התאנה הם סימני הכרסום, אותם רואים ישירות על ענפי העץ עצמם וגם באזורים נוספים שלו, היכן שמתחילה צמיחה חדשה. את שאריות הכרסום, את אותה נסורת, אפשר יהיה לראות בדרך כלל מתחת לעץ וגם הן סממן בולט לכך. כדאי מאד לא לנסות לתפוס אותה באופן עצמאי (היא נושכת נשיכה כואבת), ולכן מומלץ, אם זיהיתם אותה, לקרוא למדביר מומלץ ומקצועי, שיעזור לכם להיפטר ממנה ומחברותיה אחת ולתמיד. אגב, זוכרים שהזכרנו קודם את החדקונית? אם כן, למרות ששמן דומה מאד, החדקונית היא חרק מסוג אחר, שפוגע בתמרים. חדקונית הדקל האדומה הגיעה גם היא מאסיה הטרופית, ובדומה ליקרונית התאנה, גורמת לנזקים חמורים בעץ, מה שמצריך פתרון מתאים בתצורת – הדברה.

   

  מדוע הדברה חשובה כל כך?

  שלא כמו חיפושיות אחרות, נשיכת היקרונית עשויה להיות מכאיבה מאד, אך לשמחתנו לא מסוכנת, שכן היא אינה ארסית. יחד עם זאת, מכיוון שהיא מתרבה מהר ומצליחה לחדור במהירות אל ענפי העץ היא גורמת לרוב לנזקים של ממש. הדברה מקצועית נגד המזיק הזה היא הדרך הנכונה להיפטר ממנו וחשוב לעשות אותה בעזרתם של מומחים.

   

  טיפול מניעתי נגד יקרונית התאנה – כדאי לדעת

  טיפול מניעתי, המקדים את שלב ההדברה, הוא אחת הגישות הנפוצות כיום והוא דרך נוספת למנוע נזקים עתידיים. אפשר לעשות את זה על ידי כיסוי עץ התאנה כולו ברשתות מיוחדות נגד מזיקים (יש לדאוג שהעץ יהיה מכוסה כהלכה, מהקרקע עצמה). אם הדבר לא עזר, זה הזמן לעבור לגישה השנייה, התקיפה יותר. סימנים לנוכחות החיפושית הם הרמז לצאת לדרך ולנקוט באמצעי הגנה מתאימים שיכולים למנוע, בהמשך, נזקים חמורים.

   

  איך מדבירים את יקרונית התאנה – שיטות הדברה שונות

  עכשיו מגיעים לרגע הקריטי, לשלב ההדברה. תוהים איך מדבירים את יקרונית התאנה? אם כן, ראשית, ובניגוד למה שחושבים רבים, מומלץ מאד לא לגזום את ענפי העץ. מוהל העץ הוא חומר אהוב מאד על היקרונית, וגיזום הענף חושף אותה אליו. ולכן, הדרך הטובה ביותר היא על ידי ריסוס באמצעות חומרי הדברה ייעודיים, חומרים ביולוגיים חזקים, שיעזור להרחיק את היקרונית מהעץ ולמנוע את התרבותה. את חומר הריסוס יש להזריק ישירות אל חורי ההגחה שבגזע העץ הנגוע, מה שיאפשר הדברה נקודתית ויעילה מאד.

   

  טיפול בעץ תאנה – מה עושים כשמגלים עץ חולה

  אז, עכשיו כשאתם יודעים מה זה יקרונית התאנה וגם איך מדבירים ומרחיקים אותה מעצי התאנה, חשוב שתדעו גם מה עושים כאשר מזהים עץ תאנה חולה. דרכי הדברה נוספות, שיכולות לעזור כשמזהים עצים חולים, כוללות שימוש בחתיכת צמר גפן טבולה באלכוהול, אותה מחדירים אל חור הנבירה שבגזע כדי לסתום אותו. במקרה כזה, אם יש זחלים בגזע, הם יומתו וכך תימנע ההתקפה על העץ והפגיעה בו. דרך נוספת, היא על ידי השחלה של חוט ברזל מכופף כדי "לדוג" את אותו זחל שזיהיתם במחילה. שימו לב, הפעולה הזו לא פשוטה והיא מצריכה מיומנות מיוחדת. היא יכולה להיות אפילו מסורבלת וגם להחטיא את המטרה. לכן, כדאי לשקול פעולות אחרות ובעיקר כאלו שיהיו הרבה יותר יעילות.

   

  טיפול טבעי בעץ התאנה החולה – אפשרות חלופית

  טיפול בעץ תאנה יכול גם להיעשות באמצעים טבעיים בלבד, אם כי חשוב לזכור שאלה לא תמיד יעזרו להיפטר מהחיפושית ולמנוע את חזרה בשנית. מי שמחפש דרכים טבעיות להיפטר מהיקרונית, ניחוחות ארומתיים בהחלט יכולים להיות הפתרון המתאים. כאן למשל יכולות להיכנס לתמונה שיני שום, שאותן אפשר לדחוף ישירות אל אותם חורים בעץ או נקיקים, היכן שמסתתרות החיפושיות. שתילת צמחי תבלין עם ניחוח חזק, כמו נענע, בזיליקום ואפילו תימין או זעתר יכולה גם היא לעזור במקרה הזה ולמנוע, בהמשך, מהיקרונית, לבוא לבקר.

   

  מחלות בעץ תאנה שלא קשורות ליקרונית

  היקרונית היא לא האויב היחידי של עצי התאנה, ולמעשה הם פגיעים אף יותר לפטריות, אשר יכולות להשפיע לרעה על כל חלק בעץ – כולל הפירות, העלים והרקמות הפנימיות. במקרים מסוימים עץ תאנה חולה בפטרייה לא יהיה ניתן לריפוי, זאת אם הפטרייה תקפה בשיא הכוח והשתלטה על חלקים רבים מדי בצמח. דאגנו לטפל בעץ עם כלים מחוטאים בלבד והיזהרו מפני השקיית יתר על מנת למנוע פטרייה בעץ.

   

  טיפול ביקרונית התאנה במקרה של מחלות אחרות

  אם לא מדובר רק ביקרונית וזוהי פטריה שתקפה את העץ, יידרש טיפול נוסף בהתאם לפטרייה. לכן נדרש ידע רב מהמדביר, והוא צריך לדעת לא רק איך מטפלים ביקרונית התאנה, אלא גם בבעיות אחרות שעלולות לצוץ על העץ במקביל. הטיפול ייעשה לעיתים בעזרת שמן נים, ורק לעיתים רחוקות יתבצע גיזום או ניסור של העץ, שלעיתים יש לפתוח את העץ ולשפר את זרימת האוויר שלו על מנת שיבריא. הבעיה היא שפתיחה שכזו הופכת את העץ לפגיע ליקרונית, ועל כן מומלץ לבצע את הטיפול בעונה שבה היקרונית אינה פעילה.

   

  יקרונית התאנה טיפול יעיל לטווח ארוך – לאתר את השיטה המתאימה

  כשמוצאים את יקרונית התאנה בבית פנייה מהירה לבעל מקצוע היא הדרך הנכונה להיפטר ממנה ולהבטיל מענה יעיל לטווח ארוך. במקרה של יקרונית התאנה טיפול מתאים עוזר למנוע נזקים חמורים, כפי שהזכרנו קודם, אך יש לוודא שנעשה שימוש בחומרים הנכונים. יש כמה שיטות אגרסיביות, כמו מריחת אותם חתכים בעץ בתמיסת כותניון, הידועה כחומר הדברה רעיל במיוחד, ויש גם את שיטת שליפת הזחל מהעץ, שיכולה להיות לא פשוטה לאלה שאינם מנוסים בתחום. ולכן, כדי ליהנות מטיפול יעיל לטווח ארוך והדברה שתעזור לכם להיפטר מהיקרונית וצאצאיה, יש לאתר את אותם חורי ההגחה של החיפושית ולהחדיר אליהם את חומרי ההדברה, שגורמים להכחדתה.

   

  חשוב וכדאי לזכור על הדברת עץ נגד יקרוניות התאנה

  חשוב לזכור: חומרים חזקים ורעילים מאד יכולים לגרום לנזקים קשים בעץ התאנה עצמו, הידוע כרגיש ולכן מומלץ לבדוק סוגים שונים של חומרי הדברה ולעשות זאת אך ורק בעזרתם של מומחים. במקרים מסוימים יבחר המדביר להשתמש בכמה סוגים של חומרי הדברה ויפעל בהתאם לשיטות הדברה שונות, ולעיתים יעשה זאת אך ורק באמצעות חומר אחד בלבד. בכל מקרה, הדבר ייקבע כשיגיע אל המקום ויבחן את מצבו של העץ ואת הסימנים השונים בשטח המעידים על הימצאות אותה חיפושית מזיקה.

   

  שירותי הדברת יקרונית התאנה 24/7 בפריסה ארצית

  שירותי הדברת יקרונית התאנה מוצעים לכם על ידינו, בהדברה סנטר, בפריסה ארצית – מהצפון ועד הדרום, כדי שתוכלו ליהנות מפתרונות יעילים, מקצועיים ונכונים בכל מקום שבו אתם נמצאים. אנו זמינים לכם 24/7 ומבטיחים לכם מענה מהיר לאורך כל השבוע. עלות שירותי ההדברה נקבעת בהתאם לפרמטרים שונים, כמו מיקום, מורכבות הטיפול ועוד. כך או כך, נדאג לבחון לעומק את המקום ולקחת בחשבון את כל מה שצריך כדי לתת לכם הצעת מחיר משתלמת ולהציע לכם את הפתרון הטוב ביותר.

   

  תשובות לשאלות חשובות

  איך למנוע מיקרונית התאנה להגיע לעץ?

  צריך לכסות את העץ כולו עם רשת, אך לעיתים זה לא מספיק. יש להדביר את העץ באופן קבוע על מנת למנוע מהחיפושית להגיע אליו.

  האם כדאי לגזום ענפים של עץ תאנה עם יקרונית?

  היקרונית הבוגרת לא חופרת עמוק מדי בעץ, ומעדיפה למצוא בו פתחים קיימים. אם תחשפו את המוהל שבענפים, אתם למעשה תקלו על העבודה שלה ותהפכו את העץ לפגיע יותר לחיפושית הזו.

  האם אפשר לראות סימנים ליקרונית על העץ?

  חפשו סימני כרסום על הענפים והגזע, ובאופן כללי בכל מקום שבו יש צמיחה חדשה. תוכלו לראות גם נסורת מתחת לסימנים האלה, שתראה לכם שהם אכן סימנים טריים וחדשים.

  באיזו עונה היקרונית פעילה?

  היקרונית יוצאת מהגולם ומהעץ בחודשי הקיץ המאוחרים, וזה גם הזמן שבו היא תחפש להתרבות ולהטיל את הביצים שלה. זה יכול לקרות באותו העץ או בעץ אחר, שיהיה גם הוא חולה.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח