ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת חדקונית הדקל

הדברת חדקונית הדקל ושמירה על הגינה

מדי פעם מתגלה בישראל מזיק בעייתי שגורם נזקים משמעותיים לפני שנמצאת הדרך הנכונה לטפל בו. חדקונית הדקל נמנית עם המזיקים הללו. בשנים האחרונות מדבירים רבים עוסקים בנושא של הדברת חדקונית הדקל ומחפשים דרכים חדשות ובטוחות לטפל בה. המדבירים המקצועיים של הדברה סנטר מתמחים בטיפול בעצים שהותקפו על ידי חדקונית הדקל ובהדברה מקצועית ויעילה שלה. מהי בדיוק חדקונית הדקל? איך מתבצעת הדברה של חדקונית הדקל? מהי העלות של הדברת המזיק הכל כך בעייתי הזה? לפניכם כל התשובות.

 

טיפול נגד חדקונית הדקל בפריסה ארצית
הדברת חדקוניות הדקל האדומות מחיר מ-250 ש"ח
מצילים עץ נגוע בשיטות יעילות
ביצוע ריסוס + טיפול למניעת חדקונית הדקל
אחריות על כל הדברה בכתב!
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת חדקונית הדקל בעצי דקל נגועים

מה היא חדקונית הדקל ואילו נזקים היא גורמת?

חדקונית הדקל האדומה היא סוג של חיפושית שמקורה באסיה. אורכה של חיפושית בוגרת עשוי לנוע בין 2 ס"מ לבין 5 ס"מ. למרות השם המחייב, חדקונית הדקל מופיעה בצבעים שונים ולא רק באדום. חדקונית בוגרת מטילה את ביציה בתוך דקלים, בעיקר באזורים רקובים או במקומות שבהם אירע לא מזמן שבר. הביצים בוקעות, והזחלים שיוצאים מהן קודחים חורים בתוך גזע הדקל תוך שהם ניזונים ממנו. הקידוחים של החיפושיות גורמים בסיכומו של עניין לשבירת גזע העץ ולנפילה שלו. עצי דקל נגועים רבים מתים למעשה עוד לפני שהם נופלים. הדברת מזיקים מקצועית היא חיונית, בעיקר במטעי דקלים ובגינות שיש בהם עצי נוי.

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  זיהוי חדקונית הדקל – איך מזהים נוכחות של חדקונית הדקל?

  זיהוי חדקונית הדקל מתבסס על המראה החיצוני של עץ נגוע. עם זאת, על מנת להיות בטוחים שאכן מדובר במזיק הזה, יש לעשות שימוש באמצעי יוצא דופן. כיוון שהזחלים של חדקונית הדקל מייצרים רעש מאד מיוחד בעת הכרסום של גזע העץ, האזנה למתרחש בתוך הגזע יכולה לוודא קיומם של זחלים באותו העץ. בהמשך מחליט מדביר מיומן אם יש טעם לבצע פעולת הדברה, או האם צריך לכרות את העץ כדי למנוע קריסה שלו.

  איך לזהות את חדקונית הדקל והזחלים שלה?

  זיהוי חדקונית הדקל

  למה ואיך חדקונית הדקל מגיעה לעץ דקל?

  התשובה לשאלה הזאת איננה חד משמעית. באופן עקרוני, עצי דקל הם המזון המועדף על חדקונית הדקל, ומכאן שמה. עם זאת, במקומות אחרים בעולם התברר שהיא יכולה להתקיים גם בסוגים אחרים של עצים – לדוגמה עצי קוקוס. השאלה שנשאלת על ידי אנשים רבים היא האם חדקונית הדקל מסוכנת לאדם. התשובה היא פשוטה – החדקונית כשלעצמה איננה מסוכנת. עם זאת, עצים שנפלו בגלל החורים שזחלי חדקונית יצרו כבר נפלו לא פעם על רכבים אבל לא על אנשים, למרבה המזל.

   

  איך מתפשטת חדקונית הדקל האדומה?

  לא ברור בדיוק איך חדקונית הדקל מתפשטת במהירות כל כך גבוהה וכנראה שמדובר ביותר מגורם משפיע אחד. החיפושית הזאת או הזחלים שלה הובאו לארץ בצורה כל שהיא בתוך עצי נוי או מוצרים אחרים שיובאו ממדינות שונות באסיה. בהמשך הן הסתגלו במהירות למקום החדש ומצאו שעצי הדקל בישראל מתאימים לצרכים שלהן. אמנם החדקונית זוהתה בישראל בשנת 1999, אבל סביר להניח שהייתה כאן כבר זמן מה קודם. היא התפשטה במהירות, ובשנים הראשונות סייע לכך חוסר המודעות לנושא.

   

  זחל חדקונית הדקל והפגיעה שלו

  למעשה, מי שפוגע הכי הרבה בעץ הדקל הוא זחל החדקונית ולא החדקונית הבוגרת. בתהליך הגדילה שלו הזחל מנקב חורים בעץ, תוך שהוא ניזון מהחומר שהוא מוציא משם. כשהחורים הללו מהם רבים מדיי, היציבות של העץ נפגעת והוא עלול להתמוטט ללא התראה מוקדמת.

   

  חדקונית הדקל הדברה עם חומרים בטוחים לשימוש

  בשני העשורים האחרונים נעשו ניסיונות בחומרי הדברה שונים. נכון להיום, שימוש באימידקפלוריד הוא הנפוץ ביותר. עם זאת, מדבירים מנוסים עושים שימוש בכמה סוגים של חומר הדברה נגד חדקונית הדקל בין השאר אפשר למנות את האיפון, מוספילן או קוהינור. בכל מקרה, רק מדביר מנוסה חייב לבצע את עבודת ההדברה. זה המקום לציין כי ריסוס חדקונית הדקל איננו הפעולה היחידה שיש לבצע וחשוב מאד לבצע טיפול מונע. הטיפול שעושה למעשה מחצית הדרך להצלחה.

   

  חדקונית הדקל טיפול לפני הדברה, בנוסף להדברה וטיפול מונע

  בדרך כלל, טיפול יעיל במזיקים שונים מתבסס על רעלים או הדברה ירוקה. אבל במקרה הנוכחי ניתן וצריך לבצע עבור חדקונית הדקל טיפול מונע יעיל. בחינה של התנהגות החדקונית העלתה שהיא מעדיפה להטיל ביצים בתוך דקלים פגועים או שיש בהם ריקבון – בצמרת או בגזע. טיפול בפצעים והרחקת ענפים רקובים עשויים למנוע או להפחית את הסיכויים לפגיעה בדקל. טיפול בחדקונית הדקל איננו עניין חד פעמי ויש לחזור עליו מעת לעת, לפי הצורך ובהתאם לקביעה של מדבירים. חדקונית הדקל נמצאת איתנו כאן כדי להישאר ויש לעשות הכול כדי לצמצם את הפגיעה שלה.

   

  חדקונית הדקל האדומה טיפול מונע והדברה ביולוגית

  טיפול מונע בעצי דקל הוא כאמור הבסיס למניעת ההתבססות של חדקונית הדקל האדומה. בשנים האחרונות בודקים מדבירים בנושא חדקונית הדקל האדומה הדברה ביולוגית. מדובר בטיפול חדשני המבוסס על נמטודות – תולעים מיקרוסקופיות החודרות לתוך זחלי החדקוניות ומשמידות אותם. בעבר נוסתה על חדקונית הדקל הדברה ביולוגית מסוג אחר – ניסיון להדביק את הזחלים בפטרייה. הניסוי ההוא הסתיים בהצלחה חלקית. התקווה היא שבעתיד הדברה ביולוגית תהיה חלק ממגוון אמצעים לטיפול בבעיה.

   

  עץ דקל – כל התשובות על אופן הטיפול בו

  בשורות הבאות נשיב למספר שאלות חשובות. השאלה הראשונה היא האם אפשר להציל את עץ הדקל הנגוע? התשובה לשאלה הזאת היא מורכבת. אבל בעיקרון, ככל שהבעיה מזוהה מוקדם יותר ונעשית הדברה מקצועית כך הסיכויים להציל עץ נגוע הם גדולים יותר.

   

  איך מדבירים חדקונית הדקל באופן מקצועי?

  חדקונית הדקל היא אחד המזיקים הבעייתיים ביותר. ניתן להדביר אותה באמצעות תכשירים שונים, אבל זה עלול לפגוע באפשרות לצרוך את פירות העצים שאליהם הוחדר החומר. ניתן לבצע טיפול מונע שיכול לעצור או להאט את ההתפשטות של חדקונית הדקל. ואולם התקווה הגדולה טמונה ככל הנראה בהדברה ביולוגית שבסיכומו של עניין תיתן מענה הולם לבעיה.

   

  הדברת חדקונית הדקל מחיר ומבחן התוצאה

  אחת הבעיות החמורות של ערים ורשויות מקומיות בישראל היא למצוא את הדרך הנכונה לביצוע הדברה של חדקונית הדקל. מדביר מקצועי דורש עבור הדברת חדקונית הדקל מחיר שיכול לנוע ממחיר של כמה מאות שקלים ועד מחיר של אלפי שקלים. המחיר נקבע לפי מספר העצים שבהם מבוצעת ההדברה ובהתאם לסוג ההדברה שבו עושים המדבירים שימוש במטרה להתגבר על הבעיה. להלן מחירי הדברה שונים:

  איפה מצאנו את החדקונית מה עשינו מה העלות הערות
  חדקונית הדקל נמצאה בעץ נוי בודד בגינה העץ טופל באמצעות אימידקפלוריד, כיוון שמדובר בעץ נוי והפירות שלו אינם מיועדים לאכילה 400 ₪ לפני מע"מ למרות הרעילות הנמוכה של החומר, אין לאכול את מהפירות שלו לאחר ההדברה
  חדקונית הדקל בכמה עצי נוי מלבד טיפול באימידקפלוריד, בוצעו כריתת ענפים חולים, טיפול בפצעים בעץ עצמו והרחקת ריקבון 1,600 ₪ + מע"מ בוצעה הדברה ובנוסף טיפול מונע בכל עץ
  עצים פגועים, חשד להימצאות חדקונית הדקל טיפול מונע בעצים, כריתת ענפים פגועים, טיפול בפגיעות בגזע העץ, ריסוס עם חומרי הדברה למניעה ולהשמדה של חדקונית הדקל 600 ₪ עבור שלושה עצים הדגש על טיפול מונע, והשימוש בכימיקלים הוא רק לצרכי מניעה

  אם יש לכם עניין להדביר את חדקונית הדקל, אתם במקום הנכון. המדבירים המומחים של הדברה סנטר יזהו את מקור הבעיה, יבצעו פעולת הדברה ופעולות מונעות שיחסלו את הבעיה.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח