ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת ג'וקים

תוכן הצג

הדברת ג'וקים בהגעה מידית – שירות בפריסה ארצית רחבה

אילו ג'וקים קיימים בישראל, מתי מומלץ להזמין מדביר תיקנים, עם אילו חומרים עושים הדברת ג'וקים, האם ריסוס זה הפתרון היעיל ביותר נגד תיקנים, האם מכשירי הרחקה אלקטרוניים באמת עובדים על תיקנים, כמה עולה להדביר ג'וקים, למה תיקנים נמשכים למזגן, למטבח, לשירותים ולרכב ומה עושים נגדם בכל אחד מהמקרים האלה? אנחנו נענה לכם עכשיו על כל השאלות האלה ועוד.

בכל מקום שבו חיים בני אדם תמצאו גם ג'וקים, ולמעשה מדובר באחד המזיקים הנפוצים ביותר בעולם כולו. הג'וקים נמשכים לכל מבנה ומקום שבו יש מזון, לחות ואקלים קר או חם (בהתאם לצרכיהם), ושם הם ניזונים מהאוכל שלנו, בני האדם, או מקרטונים, דבק, צואה, פגרים ואפילו מגופות של ג'וקים אחרים. מדובר במזיק שמעביר מחלות, ולכן הוא מזהם מאוד ואינכם רוצים לשהות בסביבתו. על כן אין לדחות הדברת ג'וקים ברגע שבו מתגלה מתקפה רצינית או אפילו מתקפה קטנה, שכן המזיקים האלה יכולים להתרבות בקלות ובמהירות ולצאת מכלל שליטה. דרך חברת הדברה סנטר תוכלו להזמין אליכם מדביר מומלץ שיהיה אצלכם תוך פחות משעה ויטפל בג'וקים ביעילות ובזול. תקבלו מאיתנו גם אחריות עד שנה, אז אל תתמהמהו! הרימו אלינו טלפון כבר עכשיו ואנחנו נהיה אצלכם במהרה.

 

הזמינו הדברה נגד ג'וקים מכל הסוגים
אחריות בכתב לשנה על כל הדברה
הדברת תיקנים מכל הסוגים כולל ג'וקים קטנטנים
שימוש בפיתיונות ג'ל יעילים וביצוע ריסוס לא רעיל
הדברת מקקים בבית, ברכב, במטבח ועוד
מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת תיקנים עם ג'ל או ריסוס

סוגי ג'וקים בישראל ואיך לזהות אותם

ברחבי העולם יש כ-4,600 מינים שונים של תיקנים, אולם בישראל תמצאו רק 7 מינים נפוצים. חלקם שכיחים יותר מאשר אחרים, אך אנחנו מתמחים בהדברת כולם. חשוב לדעת מה סוג הג'וק שנתקלתם בו מכיוון שלכל סוג מתאימה שיטת הדברה אחרת, כשחלק מהמינים עמידים בפני חומרי וגם שיטות הדברה כאלה ואחרים. לפניכם המאפיינים העיקריים של כל אחד מסוגי הג'וקים שקיימים בישראל, כדי שגם אתם תוכלו להכיר אותם קצת יותר לעומק.

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  סוג התיקן מאפיינים עיקריים
  תיקן אמריקאי

  זהו אחד התיקנים הנפוצים ביותר בארץ, כשהרוב מכנים אותו בשפה העממית "ג'וק" או "מקק". על אף שמו, מקורו באפריקה.

  אורכו כ-4 ס"מ, גובהו כ-7 מ"מ, צבעו חום ויש לו מחושים ארוכים מאוד ביחס לגודל גופו. ג'וקים מעופפים הם לרוב תיקנים אמריקאים.
  תיקן גרמני (ג'וקים קטנטנים)

  חרק שפעיל במהלך היום ונפוץ במיוחד במטבחים תעשייתיים. הוא נמשך לפחמימות ובעיקר לתירס, ומתרבה במהירות גבוהה מאוד.

  אורכו מגיע רק עד 2 ס"מ ועל אף שיש לו כנפיים, הוא לא מסוגל לעוף. הג'וק הזה נוטה להסתתר וסביר להניח שלא תראו אותו מתהלך סתם כך, אלא אם כן תרימו את החפץ שתחתיו או בתוכו הוא מתחבא.
  תיקן פסים חום

  התיקן הזה נפוץ בעיקר במפעלי מזון ונוטה להסתתר בתוך קופסאות קרטון באזורים קרירים וחשוכים.

  גודלו מגיע עד ל-1.5 ס"מ והוא יכול להתעופף למרחק קצר. סימן הזיהוי שלו הוא הפסים החומים שמצויים על החזה והכנפיים שלו.
  תיקן מזרחי

  אלו הם ג'וקים שחורים שנמשכים לערימות של זבל ונוטים להסתתר במקומות חשוכים.

  גודלו הוא 2.5 ס"מ לכל היותר וצבעו שחור. הג'וק הזה לא יכול לעוף, על אף שיש לו כנפיים.
  תיקן שדה אפריקני (תיקנחול)

  ג'וק לבן יחסית לאחרים שנפוץ בשטחים חיצוניים ומסתתר מתחת לאדמה או מתחת לסלעים.

  אורכו מגיע עד ל-2 ס"מ וצבעו חום בהיר ואף קרוב ללבן. מדובר בתיקן הנפוץ ביותר בישראל, אולם כמעט שלא תפגשו אותו בשטחים עירוניים.
  תיקן מערות מצרי (תיקנחול מצרי)

  ג'וק שנוטה להתחפר בחולות או בנשורת אורגנית וחי בסביבה חמה ויבשה.

  גודלו נע בין 18-34 ס"מ והוא יכול להתעופף, כשהוא נמשך מאוד לאור. בדרך כלל הוא לא חודר למגורי אדם, אך אור בהחלט יכול למשוך אותו לתוך הבית.
  תיקן מדגסקר (לוחש)

  התיקן הזה משמש בישראל כחיית מחמד, וסביר להניח שלא תמצאו אותו סתם כך בביתכם, אלא אם כן ברח לאחד השכנים שלכם.

  גודלו נע בין 5-8 ס"מ והוא נמשך למזון של בעלי חיים וירקות. הוא יוצר קולות של לחישה ושריקה, כפי ששמו מרמז.


  סרטון הדברת תיקנים אמריקאים בדירה באמצעות ריסוס

  ככה נראה תיקן אמריקאי

  תיקן אמריקאי

   

  למה הסביבה הביתית היא סביבת החיים של ג'וקים?

  בכל העולם יש ג'וקים, והם יכולים לחיות בביתכם ולהתרבות שם אפילו בלי שתדעו מכך. אבל למה הם מעדיפים להיכנס דווקא לתוך הבית שלכם? הסיבה לכך היא השילוב שבין אזורי מסתור מושלמים לג'וקים לבין גישה מהירה וקבועה למזון. מסיבה זו המקום העיקרי בביתכם שתמצאו בו ג'וקים הוא המטבח, שם הם מסתתרים מתחת למכשירי חשמל.

  זה גם למה ג'וקים יוצאים בחושך – הם לא אוהבים לשהות תחת אור, מכיוון שהם יודעים שזה חושף אותם לטורפים וכמובן גם לבני האדם שחיים בבית. שימו לב שהג'וקים אוכלים גם פריטים שאינם מזון לבני אדם, לכן אפשר לראות אותם אפילו בבתים נקיים לחלוטין.

   

  טיפול בתיקנים בכניסה לבניין משותף בראשון לציון

  ג'וקים בבניין

   

  איך ג'וקים מתרבים בבית?

  תאמינו או לא, אך תוך מספר חודשים בלבד כמה ג'וקים בודדים יכולים ליצור מתקפה שלמה של ג'וקים בתוך הבית שלכם. הם משתמשים בפרומון כדי למשוך אחד את השנייה, והזדווגות אחת יכולה להפיק כמה תיקי ביצים, כשבכל תיק יכולים להיות בין 10-50 ביצים. אחרי ההזדווגות הנקבה תסחוב את תיק הביצים למקום בטוח, בהתאם למינה, כשגם מספר הביצים בתיק משתנה בהתאם למין הג'וק. הצאצאים יבקעו מהביצים לאחר 20-60 יום, בהתאם למין הג'וק וגם לתנאי הסביבה.

   

  ג'וקים אחרי הדברה

   

  איך נראים ביצים של ג'וקים?

  על אף שתיקי הביצים של כל מיני התיקנים די דומים זה לזה, יש ביניהם כמה הבדלים, ומי שמכיר אותם יכול לדעת באיזה מין של תיקן מדובר רק על פי תיק הביצים שלו. הנה כמה הבדלים בין תיקי הביצים של התיקנים:

  קריטריונים להשוואה תיקן גרמני תיקן אמריקאי תיקן מזרחי
  צבע חום-צהוב חום-ורדרד חום-שחור
  גודל כ-8 מ"מ כ-8 מ"מ כ-12 מ"מ
  כמות ביצים 40 בממוצע 14 בממוצע 16 בממוצע
  איפה הם נמצאים לרוב התיקים צמודים לגופה של האם. היא תשחרר את התיק רק כ-24 שעות לפני בקיעת הצאצאים. בקרבת מקורות מזון (גם קרטון) ומים. התיקן מצמיד את התיק למשטחים בעזרת רוק. מקומות חמימים וחשוכים שמספקים הגנה מפני אור או טורפים, ובקרבת מזון.

   

  האם ג'וקים עושים קקי בבית?

  הג'וקים עושים צרכים בכל מקום שאליו הם מגיעים, כלומר אין להם אזור אחד וייחודי בבית שלכם שבו הם עושים את צרכיהם. לרוב תמצאו את הצואה שלהם בקרבת מזון או אזורים שבהם הם נמצאים בכמויות גדולות. תוכלו למצוא קקי של ג'וקים:

  √ בפינות של חדרים ולאורך הפאנלים

  √ מעל מדפים וארונות

  √ בתוך מגירות וארונות – בעיקר אם יש בהם מזון

  √ באזורי המשחק של הילדים (עקב מגע בצעצועים עם ידיים דביקות מחטיפים)

  √ מתחת ומאחורי המקרר, התנור, מכונת הכביסה, מייבש הכביסה והכיור

  √ בחריצים בקירות

  √ במחסנים ואזורי אחסון (בעיקר בסביבת אריזות קרטון)

   

  האם ג'וקים נמשכים לאור של הבית?

  באופן כללי הג'וקים פעילים במהלך הלילה, ולאורך היום הם מעדיפים לנוח. ברגע שחושפים אותם לאור הם בורחים, ולמעשה ישנם זנים שיכולים לשנות את דפוסי ההתנהגות שלהם כדי שלא להיתפס תחת אור דולק. לפעמים ג'וקים נמשכים לאור, אך לא הג'וקים שקיימים בישראל. דוגמה לכך הוא התיקן האסייתי, שדומה במידת מה לתיקן הגרמני, אולם בניגוד אליו הוא נמשך לאור. ברגע שתדליקו אור הג'וק שבחדר יתרוצץ ויחפש מחסה, והוא יצא ויחזור לשגרה שלו רק אחרי שתכבו את האור.

   

  האם ג'וקים יכולים לצאת מהאסלה לתוך הבית?

  מאחר שג'וקים לא יכולים לטבוע, הם תיאורטית מסוגלים לעבור מסע שלם בין הביוב לאסלה שלכם דרך הצנרת. עם זאת אין להם את היכולת הפיזית לשחות כדי לעשות את זה, וכל עוד יש לכם צנרת תקינה, ספק שתראו ג'וקים יוצאים מהאסלה.

  באותו נושא נציין גם שאפשר לשטוף באסלה ג'וקים שתפסתם מבלי לחשוש שיצאו משם – הם יגיעו לביוב. עם זאת, היזהרו בכל הנוגע לתיקי הביצים של התיקנים. הביצים בהחלט יכולות לשרוד את המסע, הג'וקים יגדלו בתוך הצנרת או הביוב וימצאו את דרכם לביתכם בסופו של דבר בדרכים אחרות.

   

  ג'וקים יוצאים מהכיור – זה בהחלט יכול לקרות

  אם אתם גרים בבית חדש, ספק שתראו ג'וקים יוצאים מהכיור במטבח או במקלחת. עם זאת, אם אתם גרים בבית ישן עם צנרת ישנה, בהחלט יכול להיות שמשגשגת בתוכה קהילת ג'וקים לא קטנה. זה יכול לקרות אם למשל אם עשו אצלכם הדברה נגד ג'וקים בדירה מבלי להדביר את הצנרת. הג'וקים למעשה ברחו מפני רעל ההדברה אל הצנרת, וחיו שם משאריות של סבון (מכיל שומן) וזבל אורגני שנשטף. מסיבה זו, כשמדבירים את הג'וקים חייב להדביר גם את פתחי הצנרת, על מנת שלא להשאיר לחרקים האלה שום דרכי מילוט.

   

  האם אפשר לנצח ג'וקים בדירה ישנה?

  המלחמה נגד הג'וקים תהיה קשה מאוד בדירות בבניינים ישנים. הסיבה לכך היא שהג'וקים לאו דווקא באים כי אתם עושים משהו לא בסדר, אלא כי השכנים שלכם לא דואגים לביתם ולבניין כמו שצריך. יכולים לצוץ לכם למשל ג'וקים בדירה אם השארתם דלת פתוחה לכמה רגעים וחדר המדרגות מלוכלך ומטונף באופן קבוע.

  יתכן גם שלשכנים שלכם יש ג'וקים בצנרת שמגיעים אל הצנרת שלכם, או שהם פשוט עוברים בין בית לבית דרך חריצים שקיימים בקירות. כך או כך, תצטרכו להגן על הבית שלכם מפני ג'וקים באופן קבוע, או לפחות לפנות לוועד הבית ולבקש לבצע הדברה לכל הבניין נגד ג'וקים.

   

  האם יכולים להיות בבית ג'וקים בחורף?

  זה מיתוס שחרקים, כמו יתושים, מתים בחורף. רוב המזיקים נכנסים למעין תרדמת או הפסקה, אך לאן נעלמים הג'וקים? ובכן, תתפלאו לשמוע שהם עדיין בתוך הבית שלכם, והם פשוט מסתתרים. הג'וקים נשארים בתוך הבית בחורף מכיוון ששם חם ונעים יותר, ובמהלך תקופת הקיץ הרבה יותר נפוץ לראות ג'וקים מחוץ לבית – לכן נראה לכם שיש פחות ג'וקים בחורף.

  בחורף הג'וקים אמנם יטיילו פחות ברחבי הבית, אך הם בהחלט יכולים לצוץ במקומות לא צפויים. אתם תוכלו לראות למשל ג'וקים במכונת כביסה, בתנור, במיקרוגל או בכל מיני מכשירי חשמל אחרים שמפיצים חום, ואלו בדרך כלל יהיו תיקנים גרמניים או מזרחיים. בקיץ המתקפה תהיה ברורה יותר, כשם יתחילו גם להסתובב לכם בין הרגליים או על השיש.

   

  האם ג'וקים מעבירים מחלות לאדם?

  לא סתם בני אדם נגעלים מג'וקים – הם מגיעים בדרך כלל ממקומות מלוכלכים מאוד. הג'וקים ניזונים מכל חומר אורגני שהם מוצאים, כולל בצנרת ובביוב, ולכן סביר מאוד להניח שהם יוכלו להעביר מחלות אם יבואו במגע עם המזון שאתם אוכלים. הם גם עלולים לעורר תגובות אלרגיות אצל אנשים מסוימים, אך האם ג'וקים מסוכנים לאדם? הם כמובן לא ארסיים או מזיקים מסוכנים אחרים, אך הג'וקים מעבירים מחלות במספר דרכים:

  1. אוויר – שאיפת אוויר מזוהם בחלבון שקיים בצואה וברוק של הג'וקים.

  2. עיכול – צריכת מזון או שתייה שמזוהמים בהפרשות של תיקנים.

  3. מגע – מגע עם צואה, רוק או קיא של ג'וקים, ולאחר מגן מגע עם העיניים או הפה.

   

  מתי כדאי לעשות הדברת ג'וקים?

  בדרך כלל אם תראו ג'וק אחד בביתכם, אין סיבה שתיבהלו. סביר להניח שהבעיה היא כלל לא בבית שלכם, אלא שהג'וקים מגיעים מבחוץ ופשוט אחד שוטט לביתכם. תוכלו פשוט להרוג את הג'וק הזה עם כפכף או כל חפץ אחר ולקוות שלא יגיעו ג'וקים נוספים. אם בכל זאת ממשיכים להגיע ג'וקים, זה אומר שצריך לבצע הדברה נגד ג'וקים בבניין או בחצר, מכיוון שהם מגיעים משם.

  במקרים אחרים, בהם יש כמות גדולה של ג'וקים בבית או באחד מהפריטים שבו – למשל ג'וקים בתמי 4 – תצטרכו להזמין חברת הדברה מומלצת בדחיפות. הג'וקים עלולים להתרבות מהר מאוד, וככל שנתחיל עם ריסוס ג'וקים מוקדם יותר, כך נוכל למנוע את הקושי שיהיה בהדברתם בהמשך. הדבר נכון על אחת כמה וכמה כשמדובר במסעדה, שכן הג'וקים מהווים בעיה תברואתית חמורה ויכולים להכתים את שם בית העסק שלכם.


  כמה עובדות על ג'וקים

  עובדות על ג'וקים

   

  מתי להדביר כדי שלא תהיה מכת ג'וקים בבית בקיץ?

  כדי לוודא שהבית שלכם יהיה נקי מג'וקים לאורך כל הקיץ, עליכם להדביר כבר בסוף החורף או במהלך האביב. ההדברה שאנחנו מבצעים תמנע מהג'וקים להסתובב בביתכם למשך 3-6 חודשים, ואתם אף מקבלים מאיתנו אחריות לתקופת הזמן הזו – בהתאם למין הג'וק שהדברנו. אנחנו נוודא שלא תהיה לכם מתקפת ג'וקים בקיץ בבית, ואם תראו אפילו ג'וק אחד קטנטן במשך תקופת האחריות, הרימו אלינו טלפון ואנחנו מיד נגיע להדברה בחינם!

   

  עם אילו חומרים מבצעים הדברת מקקים?

  יש שורה ארוכה של חומרים שמאושרים לשימוש על ידי המשרד להגנת הסביבה להדברה נגד מקקים, ובכל אחד מהחומרים האלה יש חומרים פעילים אחרים, ולעיתים שילוב של כמה מהם. מדביר מקצועי צריך לדעת מה המאפיינים של החומר שבו הוא משתמש לצורך הדברת מקקים, על מנת שיוכל לבחור בו בצורה מושכלת וחכמה.

  חשוב גם לדעת מה מידת הסכנה בשימוש בכל אחד מהחומרים, כשחלקם למשל מסוכנים לשימוש בסביבת חולי אסתמה, ילדים קטנים, חיות מחמד או נשים בהריון. אנחנו תמיד בוחרים להשתמש בחומרי הדברה בטוחים לבריאות ולסביבה ככל הניתן לצורך השלמת המשימה שלנו.

  לפניכם פירוט של כל החומרים הפעילים האפשריים שקיימים בחומרי ההדברה המותרים לשימוש בישראל. תוכלו לשאול את המדביר באיזה חומר הוא משתמש כדי לדעת כיצד הוא בוחר להדביר את הג'וקים שאצלכם.

  שם החומר הפעיל מאפייני חומרי ההדברה באילו תכשירים תמצאו אותו?
  Permethrin חומר הדברה לריסוס שקוטל ג'וקים במגע ובאופן מידי. פלייקו 2 לתברואה, פרמנונה 250, פרמתרול 25, פרמתרול אבוקות עשן, רימקס
  Bifenthrin החומר הדברה פירתרואידי שפוגע במערכת העצבים של התיקנים. יעיל מאוד גם נגד נמלת האש הקטנה. אדמירל, אדמירל סופר, בי-10, דרגון, פנטום, רוגל, שוהם
  Novaluron חומר הדברה נגד ג'וקים שמונע מהתיקנים הצעירים להתפתח ולהגיע לבגרות. אדמירל סופר
  Deltamethrin פירתרואיד שרעיל מאוד לתיקנים. אלמוג, באנג'י, דה-באגר, דלתא סופר, דלתא פורטה לתברואה
  Triflumuron מעכב גדילה שפוגע בתיקנים צעירים. באיסידל
  Piperonyl butoxide תרכובת אורגנית שמשלבים עם חומרי הדברה אחרים כדי לשפר את יעילותם. דה-באגר, דרקר 10.2, סי-ליק 20, פלייקו 2 לתברואה, דיפטרון א'.ס'.
  Cypermethrin פירתרואיד סינתטי שפוגע במערכת העצבים של הג'וקים ופועל מהר מאוד. דה-באגר, דורסיד אבקה, דרקר 10.2, סי-ליק 20, סיפזול 20, סיפראקט אבקה, סיפרימי, סיפרין לתברואה, סיפרפקט 250 לתברואה, ספיר
  Etofenprox החומר פוגע במערכת העצבים של התיקנים במגע ישיר ובעיכול, ונחשב בטוח לבעלי חיים. דיפטרון א'.ס'.
  Bioallethrin תרכובת מיוחדת שמכילה Allethrin, שמשתק את גופם של התיקנים. דלתא סופר
  Tetramethrin פירתרואיד סינתטי שמשפיע על מערכת העצבים של התיקנים, וניתן למצוא אותו גם בהרבה תכשירי הדברה ביתיים. דרקר 10.2
  Imidacloprid תכשיר הדברה סיסטמי שפוגע במערכת העצבים המרכזית של הג'וקים. טמפריד
  Cyfluthrin תרכובת מורכבת שמכילה תערובת של איזומרים ורעילה מאוד לג'וקים והרבה פחות רעילה לאדם. טמפריד, רספונסר
  Cyhalothrin תרכובת אורגנית סינתטית שמשמשת גם להדברה בשדות חקלאיים לגידול ירקות ודגנים. למבדה סטאר, סנטור
  Cyphenothrin פירתרואיד סינטתי שמיועד באופן פרטני להדברת תיקנים שפיתחו עמידות לחומרי הדברה אחרים. פנטום פרו
  Priproxyfen חומר שמשמש לקטילת נמלים ומקקים, וכן יעיל במניעת חדירת פשפשים לבית. דלתא פורטה לתברואה, רימי 90 נוזלי
  D-limonene תרכובת שעשויה משמן של קליפות פירות הדר, ואשר משמשת להדברה ירוקה נגד תיקנים. סיפרפקט 250 לתברואה, פלייקו 2 לתברואה

   

   

  עד כמה יעיל ריסוס נגד ג'וקים?

  הריסוס שאנחנו עושים משלב מספר חומרים בעלי רמת רעילות נמוכה ואשר יעילים במיוחד נגד תיקנים באופן מידי וכן במניעת הימצאותם בהמשך. אנחנו עושים ריסוס נגד ג'וקים כל כך יעיל, עד שאנחנו מתחייבים להרחקת התיקנים לתקופה ארוכה במיוחד. למעשה, אנו מספקים לכם אחריות למשך שנה לאחר הריסוס.

  שימו לב עם זאת שלא תמיד ניתן לבצע ריסוס ג'וקים כדי להיפטר מהמזיקים, והכל תלוי בסוג התיקן שמולו מתמודדים. הסיבה לכך היא שישנם תיקנים שעמידים בפני חומרי הריסוס שלנו, ונגדם יש לנו שיטות אחרות ויעילות לא פחות. אחרי כל ריסוס יש לחכות שעה עד שאפשר לחזור למבנה המרוסס.


  התוצאה של ריסוס נגד ג'וקים בבית

  ג'וקים בבית

   

  איך יודעים אם ריסוס נגד מקקים אכן עובד?

  יתכן שאחרי הריסוס אתם עדיין תראו כמה ג'וקים מסתובבים, כשלוקח להדברה כיומיים להראות תוצאות ראשונות. עם זאת, אם אתם מבחינים בגופות של תיקנים מתים, זה סימן ברור לכך שהריסוס עושה את העבודה, וסביר להניח שתמצאו עוד ועוד גופות כאלה עד שבועיים לאחר הריסוס.

  על כן אנחנו ממליצים שלא לשטוף את הרצפה לפני שיעבור שבוע לפחות מאז הריסוס, זאת על מנת לאפשר לחומר ההדברה לעשות את העבודה שלו כמו שצריך. ניתן כמובן לטאטא את הרצפה, אך אין לשטוף אותה עם מים.

   

  הדברת מקקים

   

  האם ריסוס לרצפה מחסל גם ג'וקים מעופפים?

  למרות שיש להם כנפיים, התיקנים האמריקאים לא נוטים להתעופף למשך זמן רב כמו חרקים מעופפים אחרים, כמו למשל זבובים או יתושים. הם מעבירים את רוב זמנם על הרצפה או האדמה בחיפוש אחר מזון, ולכן אין להם שום דרך להימנע ממגע עם חומר ההדברה שריססנו על הרצפה.

  מסיבה זו גם אין צורך לרסס במקומות גבוהים, כמו מדפים וכדומה. ריסוס הרצפה, חריצים בקירות ולאורך הפאנלים יעשה עבודה טובה ולא יאפשר לג'וקים נוספים לחיות בביתכם.

   

  ריסוס ג'וקים בבית

   

  איך הורגים ג'וקים ותיקי ביצים?

  בדיוק כמו שאפשר לעשות לג'וקים, ניתן גם למעוך את תיקי הביצים כדי לחסל את הצאצאים, אך השיטה הזו ממש לא נחשבת למקצועית, והיא לא תעזור לכם להיפטר מכל תיקי הביצים שבבית. לכן חייב לערב בתהליך חומרי הדברה, אולם עבור הביצים אנחנו מיישמים פתרון מיוחד.

  אז איך להרוג ג'וקים עוד לפני שהם גדלים? התשובה היא בעזרת חומר מווסת גדילה. החומר הזה למעשה מאפשר לתיקנים לבקוע מהביצים, אך מונע מהם את האפשרות להגיע לבגרות ובכך להזדווג, כלומר הוא מפסיק את כל תהליכי הרבייה שהתרחשו בבית. לא רק שהפריטים הבוגרים ימותו, הצעירים לא יזכו להגיע לבגרות, ימותו בעצמם, ואתם סוף סוף תזכו בבית נקי מתיקנים.

   

  לא לשכוח גם הדברת ג'וקים בביוב

  במקרים מסוימים הג'וקים נמצאים בתוך הבית ומתרבים בו, אך במקרים אחרים הם מגיעים דווקא ממקום לא צפוי – מהביוב. ריסוס בבית אמנם יסייע למנוע את היכולת של התיקנים להתרוצץ בסביבתכם בחופשיות, אך לאחר שחומר ההדברה יישטף לחלוטין מהרצפה, הם בהחלט יוכלו לחזור אם הגיעו מהביוב.

  לכן חשוב לבדוק גם את הביוב, וכשנגיע אליכם לטיפול בתיקנים אנחנו נעשה זאת ונוודא שאין בו ג'וקים. אם יש, לא יהיה קשה להבחין בכך, מכיוון שהכמות שלהם תהיה עצומה. אחרי שנפתח את הביוב נדביר את כל הג'וקים שחיים בו באופן ישיר ונחסל את כולם, מבלי שיוכלו להתקיים בו בהמשך ולחדור שוב לביתכם.

   

  איך עובדת הדברה נגד תיקנים עם פיתיונות ג'ל?

  כאשר ריסוס נגד תיקנים לא יעזור, למשל נגד התיקן הגרמני שעמיד בפני חומרי ההדברה שמצויים בתרסיסים, יהיה צריך להדביר עם פיתיונות ג'ל. הפיתיונות האלה מורכבים מעמילן תירס מורעל, שממנו ניזונים התיקנים ואשר פוגע בהם דרך מערכת העיכול. הבעיה עם השיטה הזו היא שלוקח לה זמן להתחיל להראות תוצאות, וייתכן שיעברו מספר ימים עד שנצליח להכחיד את כל המזיקים.

  לאורך אותם ימים אנחנו נחזור כדי לפזר עוד פיתיונות ג'ל, וכדי לוודא שהתיקנים לא יברחו וימותו באזורים אחרים, נציב גם מלכודות דבק שיתפסו אותם. זה חשוב מכיוון שתיקנים או חרקים אחרים יכולים לאכול את פגרי התיקנים שנותרו, כלומר הם ימשכו מזיקים נוספים.

   

  ריסוס נגד ג'וקים

   

  הדברת תיקנים בשיטה אלקטרונית – האם זה עובד?

  בשוק יש כיום שלל תכשירים ביתיים להדברת והרחקת מזיקים, וביניהם ניתן למצוא מכשירים אלקטרוניים להרחקת תיקנים. ראשית יש לציין כי הרחקת תיקנים היא לא הדברת תיקנים, ושנית נרצה לחשוף אתכם לממצאי מחקרים שנערכו בנושא ואשר גילו שרוב רובם של המכשירים האלה לא באמת עובדים כפי שהם מעידים על עצמם.

  יצרני המכשירים יספרו לכם שהם משחררים צלילים בתדר גבוה שמסייעים להרחיק את התיקנים, אך בפועל זה לא באמת עובד ולא משפיע על המזיקים. אין כל דרך אחרת להכחיד את הימצאותם של התיקנים פרט להדברה, שנעשית על ידי ריסוס תיקנים או הדברה ירוקה באמצעות הצבת פיתיונות ג'ל רעילים ומלכודות דבק. מה שכן יעזור להרחיק תיקנים זה שמירה על הניקיון ומניעת נזילות בסביבת הבית.

   

  איך עושים ריסוס ביתי נגד ג'וקים?

  יש לא מעט חומרים ביתיים שיכולים לסייע לכם להילחם בג'וקים, אך בעוד שהם יסייעו לכם לנצח קרבות קטנים, הם לעולם לא יעזרו לכם לנצח במלחמה הגדולה. אפשר לערבב מים עם סבון בבקבוק תרסיס ולרסס כל ג'וק שאתם פוגשים, או כמובן להשתמש בתכשירים שמיועדים לחיסול חרקים ושניתן לרכוש בחנויות.

  האם זה יפתור את הבעיה? ממש לא, כי החומרים האלה לא מיועדים להחזיק זמן רב על המשטחים המרוססים ולא מטפלים בשורש הבעיה. הג'וקים ימשיכו להתרבות באזורים נסתרים או מחוץ לבית, ועד שלא תזמינו מדביר מוסמך לא באמת תיפטרו מהם.

   

  איך מדביר ג'וקים בוחר בשיטת ההדברה?

  השיטה שבה המדביר בוחר תלויה בראש ובראשונה בסוג הג'וק שמולו הוא מתמודד. נגד התיקן האמריקאי למשל ריסוס יהיה הפתרון היעיל ביותר, ואילו נגד התיקן הגרמני פיתיונות הג'ל הם השיטה המועדפת. הדבר השני שישפיע על אופן ההדברה הוא מקום הימצאות התיקנים.

  לדוגמה, ג'וקים בביוב יצריכו פתרון הדברה אחר מאשר ג'וקים במכונת קפה, וג'וקים בבית יצריכו פתרון הדברה אחר מאשר ג'וקים במסעדה או בבית קפה. רק מדביר ג'וקים בעל ניסיון רב יוכל לדעת מה השיטה היעילה ביותר בכל מקרה, וברשותנו ניסיון רב שכבר הוכיח את עצמו פעם אחרי פעם הן בביצוע הדברות דירות והן בביצוע הדברות עסקים. לג'וקים אין שום סיכוי לשרוד נגד שיטות ההדברה הייחודיות והמתקדמות שלנו.

   

  ריסוס נגד ג'וקים מחירים – כמה זה עולה?

  אנחנו מתחייבים למחירים הזולים ביותר בישראל עבור ריסוס תיקנים בפרט והדברת מזיקים בכלל. עלויות להדברה משתנות על פי השיטה הנבחרת וגודל השטח המודבר, אולם ברוב המקרים אין כל סיבה שתשלמו יותר מכמה מאות שקלים בודדים. מחיר ריסוס תיקנים בבית ישראלי סטנדרטי יעלה לכם 250 שקלים בלבד, והעלות בדרך כלל לא תעבור את 450 השקלים.

  ברוב המקרים לקוחותינו משלמים על הדברת ג'וקים בבית 250-350 שקלים, כשבדרך כלל מדובר בהדברת תיקנים גרמניים, שמצריכים פיזור פיתיונות ג'ל מורעלים. יש לציין גם שעל הדברה עם פיתיונות ג'ל אתם מקבלים מאיתנו 3 חודשי אחריות, ואילו על הדברה עם ריסוס תקבלו שנה אחריות. אם התיקנים חזרו לאורך תקופת האחריות, נחזור לבצע הדברה נוספת בחינם.

  ג'וקים במדיח כלים

   

  מה עושים כשיש ג'וקים בבית ומחכים למדביר?

  אחרי שהזמנתם הדברה מומלץ שתכינו את הבית לריסוס, על מנת שנוכל לפתור אתכם ממכת הג'וקים כמה שיותר מהר. צריך לוודא שהקירות יהיו חשופים ככל הניתן, כולל הפאנלים, על ידי הזזת הרהיטים, וכן לפנות את הארונות בחדרים שמצריכים טיפול. נציין רק שככל הנראה הג'וקים יצאו ממקומות המסתור שלהם ויתרוצצו ברחבי הבית כשתעשו זאת, לכן אתם כמובן לא חייבים לעשות את זה, ואנחנו נטפל בכך בעצמנו ללא תוספת תשלום.

   

  הדברת ג'וקים במסעדה – אפשר גם בלילה

  ג'וקים בתוך המסעדה זו צרה גדולה, אך אל דאגה. אפשר לבצע את ההדברה בשעות הלילה – כשהמסעדה סגורה. את המסעדה אפשר יהיה לפתוח כבר ביום למחרת, וכך למעשה אתם חוסכים לא מעט, מכיוון שאינכם צריכים לסגור את המסעדה אפילו לדקה אחת בשביל ההדברה. חשוב לציין שאם יש לכם ג'וקים ענקיים במסעדה, אלו הם ככל הנראה תיקנים אמריקאים שמצריכים ריסוס. אם הג'וקים קטנטנים, אלו הם גרמנים, שאותם צריך להדביר עם פיתיונות ג'ל ועבורם נדרשים לעיתים כמה ביקורים.

   

  מה עושים כשיש ג'וקים במזגן?

  ג'וקים יכולים לעשות את דרכם למערכת מיזוג האוויר ותעלות האוורור ולהתמקם שם, כשמה שמושך אותם לשם זה הלחות, הטמפרטורה והמסתור. לעיתים ביכולתם למצוא שם גם מזון, כשלתוך תעלות האוורור נכנסים שיערות, תאי עור מתים, והם יכולים אפילו לאכול גללים של מקק אחר שכבר התמקם שם. מדביר יוכל לעזור לכם לפנות את כל הג'וקים מהמזגן, לנקות אותו היטב ולוודא שלא יחזרו התיקנים. אם אתם מעוניינים למשוך לשם פחות תיקנים בעתיד, דאגו להפעיל את המזגן רק על קירור ועל טמפרטורה של פחות מ-25 מעלות. טמפרטורה גבוהה יותר מושכת תיקנים למזגן.

   

  למה יש לכם ג'וקים קטנטנים במטבח?

  המטבח הוא מוקד משיכה לא רק לג'וקים, אלא גם לנמלים, עשים ועכברים. לא חסרים דברים שמושכים ג'וקים למטבח, ביניהם לחות שמצויה בכיור ותחתיו וכמובן שאריות מזון – על השיש או פירורים שנפלו על הרצפה. תיקנים גרמניים באופן פרטני נמשכים למקומות חשוכים ולחים, לכן ניתן למצוא אותם בתוך מכשיר תמי 4 או מכונת קפה לעיתים קרובות מאוד. אל תתפלאו גם אם יהיו לכם ג'וקים במיקרוגל, שכן הם עמידים בפני הקרינה ויכולים לשרוד אותה בקלות, וקל להם לחדור לתוך החורים של תופסני הדלת ולהתמקם שם.

   

  על מה מעידים ג'וקים באמבטיה?

  כמו במטבח, גם בחדר האמבטיה יש לא מעט גורמים שמושכים את התיקנים, כשהלחות היא הגורם העיקרי, אך הם ניזונים גם משאריות של משחת שיניים או סבון. אם אתם מוצאים אצלכם ג'וקים בכיור או באמבטיה, הם ככל הנראה מגיעים מהביוב, וזה מעיד על כך שיש בעיה חמורה של תיקנים בביוב ושצריך לרסס שם באופן מידי. גם אם תטפלו בחדר האמבטיה, עד שלא תטפלו בביוב הבעיה לא תיפתר באופן מלא.

   

  האם עושים ריסוס נגד ג'וקים ברכב?

  אנשים רבים מעדיפים לרכוש חומר הדברה לשימוש ביתי ולרסס איתו את הרכב, אך אנחנו מזהירים מכך את כל מי שינסה זאת. הרכב שלכם הוא מקום סגור וקטן, וחומר ההדברה שתרכשו עלול להיות רעיל לכם לא פחות מאשר לג'וקים שתנסו לחסל. לכן גם אנחנו נמנעים לחלוטין מריסוס מכוניות עם ג'וקים, ומשתמשים אך ורק בפיתיונות ג'ל מורעלים כדי לחסל את המזיקים. את הפיתיון אנחנו מציבים מתחת למושבי הרכב או בתא המטען, ולאחר שהג'וקים ניזונים ממנו הם מתים. זו הדרך הבטוחה ביותר להדביר חרקים במכונית בלי להזיק לבריאותכם.

   

  מה דוחה ג'וקים באופן טבעי?

  פירות הדר הם כלי טבעי נהדר לדחיית ג'וקים, כשכל מה שצריך לעשות זה להניח קליפות של כל פרי הדר באזורים שמהם אתם רוצים להרחיק את הג'וקים. אם תעשו זאת באופן קבוע ובמקומות הנכונים, תוכלו למנוע חדירת ג'וקים לבית. אפשר אפילו להשתמש בקליפות של תפוזים או לימונים בקומפוסט, אך שימו לב – ג'וקים בקומפוסט זה למעשה דבר טוב, כי הם מפרקים את הזבל ומסייעים לשפר את איכות האדמה. לכן אם הבעיה היא אך ורק בגינה ובקומפוסט, שקלו האם באמת כדאי לכם להרחיק את הג'וקים עם קליפות הדרים.

   

  איך להדביר ג'וקים בשיטות ביתיות?

  יש לא מעט תרסיסים ביתיים שביכולתכם להכין ושמסוגלים לסייע לכם להרוג את הג'וקים שבביתכם, והנה שתיים שבאמת יכולים לעבוד:

  √ מים ומרכך כביסה – ערבבו מים עם מרכך כביסה ביחס של 2:3 לטובת המרכך, ורססו על הג'וקים שאתם רואים. הם ייחנקו למוות.

  √ תרסיס מנטה – ערבבו יחדיו 1 כפית סבון כלים, 1 כוס מים, 1 כפית אבקת סודה לשתייה ו-15-20 טיפות של שמתן אתרי מנטה. לפני שאתם משתמשים בתכשיר מרסס ג'וקים זה, עליכם לנער אותו היטב.

  האם הפתרונות האלה באמת יכולים להכחיד את כל קהילת הג'וקים? לא, אבל הם כן יסייעו במידת מה להרחיק את הג'וקים מאזורים ספציפיים בבית, כמו למשל ארונות או חדרים מסוימים. נסו אותם, אך דעו לכם שבסופו של דבר תהיו חייבים להזמין הדברה מקצועית כדי לחסל את כל הג'וקים.

   

  איך למנוע ג'וקים בבית?

  למניעת הג'וקים להבא אתם קודם כל צריכים לוודא שאתם שומרים על בית נקי מלכלוך ופירורים, כשאת מלוא המאמצים שלכם עליכם לרכז במטבח. מומלץ גם שלא לאפשר ללחות להיאגר בבית, וכמובן שלא לאפשר למים עומדים להיאגר בחדרים לחים. בנוסף, עליכם לאטום את הקירות של הבית, ובשביל זה עליכם להבין גם מאיפה נכנסים ג'וקים הביתה, כשאנחנו נוכל לעזור לכם לאתר את המוקדים הבעייתיים וגם לאטום אותם.

   

  שאלות ותשובות על הדברות ג'וקים

  כמה זמן לוקח לכל הג'וקים למות אחרי הדברה?

  ייקח לכל היותר שבועיים עד שתפסיקו לראות ג'וקים לחלוטין בביתכם. אם מדובר בתיקן גרמני ובנגיעות גבוהה, יתכן שיהיה צריך אפילו שני טיפולים כדי לפתור את הבעיה באופן מלא.

  איך יודעים שכל הג'וקים מתו אחרי ההדברה?

  התשובה היא פשוטה – כשאתם מפסיקים לראות אותם מתהלכים בבית. אם ההדברה נעשתה במכשיר כלשהו במטבח, למשל בתמי 4, עליכם לבדוק אותו באופן קבוע כדי לוודא שהג'וקים שהיו בו לא חזרו אליו.

  איך נפטרים מג'וקים בחריצים שבקירות?

  לא יעזור לכם להשתמש בתרסיסים שנמכרים בחנויות – צריך להיעזר במדביר עם רישיון שמשתמש בחומרי הדברה שמאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה. הוא ירסס את החריצים ויוודא שהג'וקים לא יוכלו לחיות שם.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח