ייעוץ חינם

055-970-5872

הדברת טרמיטים

תוכן הצג

הדברת טרמיטים מהיום להיום לטיפול מידי במזיקים

איך מזהים טרמיטים ואת הנזק שלהם, אילו סוגים קיימים בארץ, איך ועם מה מדבירים, למה הטרמיטים מגיעים לבית שלכם, האם אפשר להדביר ללא קידוחים, איך בוחרים מדביר טרמיטים וכמה עולה הדברה של טרמיטים? על כל השאלות האלה ועוד נענה לכם כבר עכשיו.

בטבע קל מאוד לזהות טרמיטים ואת הקנים שלהם, כשהם מצויים בכמויות גבוהות בעיקר באזורים טרופיים, והמושבות שלהם נראים מרחוק כמו סלעים ענקיים. בבית עם זאת הסימנים להם הם קצת יותר עדינים, ובדרך כלל הם יסתתרו מתחת ליסודות, בתוך רהיטי עץ ומאחורי טפטים וקירות גבס. ייתכן שתגלו שיש אצלכם מתקפת טרמיטים רק כשכבר נהיה מאוחר מדי, אך לא משנה מתי זה קרה, אתם חייבים להזמין הדברה כמה שיותר מהר על מנת שתוכלו למנוע נזק נוסף. כאן בפורטל הדברה סנטר ניתן להזמין שירותי הדברת טרמיטים אפילו מהיום להיום, ולא צריך לחכות הרבה להגעתו של מדביר מומלץ. תוך כמה שעות בודדות יגיע אליכם מדביר לצורך הדברה ואתם תוכלו לשמור על ראש שקט בידיעה שבעיית המזיקים עומדת להסתיים.

 

הזמינו ריסוס נגד טרמיטים או טיפול בג'ל
אחריות 5 שנים בכתב
הדברת טרמיטים בקיר, במשקוף, ברהיטים, במטבח ועוד
שימוש בחומרי הדברה שאושרו ע"י המשרד להגנת הסביבה
אפשרות להדברה ללא קידוח חורים ברצפות
שימוש בשיטות הדברה מתקדמות ללא קידוחים

מדביר עם רישיון המשרד להגנת הסביבה
שירות בפריסה ארצית רחבה

לקבלת הצעת מחיר חייגו לטלפון:
055-970-5872

הדברת טרמיטים בבית ובגינה

 

  לקבלת הצעת מחיר
  והדברה ייעוץ בחינם

   

  מה זה טרמיטים ואיך מזהים אותם?

  כמעט שאין אדם שאינו יודע מה זה טרמיט, אך מעטים הם האנשים שראו אותם במו עיניהם. מה זה טרמיטים בעצם? אלו הם יצורים ששייכים למשפחת התיקנאים, משמע אף על פי שהם דומים לנמלים, הם קרובים יותר לג'וקים. הם דומים לנמלים גם בצורת המושבה שלהם, כשיש פועלים ולוחמים. לטרמיטים עם זאת יש הן מלך והן מלכה, כשהמלך מפרה את המלכה כל מספר ימים.

  אז איך נראים טרמיטים וכיצד להבדיל בינם לבין הנמלים והג'וקים? בדרך כלל הטרמיטים דומים מאוד לנמלים קטנות ולבנות או לג'וקים ארוכים, ואם תבחינו בהם מקרוב, תוכלו לראות שאין להם עיניים. איך מזהים טרמיטים בבית? כאן זה קצת מסתבך, כי הם משאירים סימנים רק כשהנזק שעשו הוא כבר חמור. תוכלו למשל לדפוק על המשקופים ולבדוק האם הם חלולים במקומות מסוימים. אם שאלתם את עצמכם האם טרמיטים מזיקים לאדם, תשמחו לגלות שהתשובה היא לא – הם מזיקים אך ורק לעצים ולביתכם, ולמעשה בתרבויות מסוימות נהוג אף לאכול אותם.

   

  ככה נראה טרמיט מכונף

  טרמיט מכונף

   

  זחלי טרמיטים בבית

  זחלי טרמיטים בבית

   

  טרמיט עם כנפיים

  טרמיט עם כנפיים

   

  טרמיט מעופף

  טרמיט מעופף

   

  מה טרמיטים אוכלים ומה הם לא אוכלים?

  כולם יודעים שהחרקים הקטנטנים האלה יכולים לכרסם דרך עץ, אך זה לא החומר היחידי שאליו הם נמשכים. הטרמיטים – על סוגיהם השונים – יכולים לכרסם עוד הרבה חומרים שאפילו לא שיערתם שמהווים עבורם מזון. לדוגמה טרמיטים מסוימים ניזונים מעצים שגדלים בגינה שלכם, כמו עצי ברוש, או גם מרצפת דק או קירות מעץ, אפילו אם יש עליהם שכבת צבע. לעומם, טרמיטים אחרים כמו טרמיט העל-הפורמוסי, מסוגלים לעכל אפילו פלסטיק ומתכות רכות.

  יחד עם זאת, יש עצים שנחשבים למוגנים מפני טרמיטים או שסביר להניח שהמזיקים שפגעו בהם הם חרקים אחרים. לדוגמה, עץ ארז אמנם לא קוטל טרמיטים אם הם ינסו לאכול ממנו, אך הוא כן דוחה אותם באופן טבעי, זאת כל עוד הוא לא נרקב מבפנים. עץ במבוק זה דוגמה לעץ נוסף שכמעט אף פעם לא נפגע על ידי טרמיטים, ואם הוא ניזוק, סביר להניח שחיפושית נוברת היא זו שגרמה לנזקים.

   

  סוגי טרמיטים שתוכלו להיתקל בהם

  בישראל יש 7 מיני טרמיטים, אולם מבין כולם ישנו מין שנפוץ במיוחד, והוא הטרמיט הסיני (Kalotermes Sinaicus). טרמיטים מעופפים מזן זה הם בהירים, ואילו אלה שמתהלכים על הקרקע עם בעלי צבע גוף כהה. תיתקלו בהם בעיקר בסתיו והם פעילים לאורך כל מישור החוף וקצת בגליל המערבי.

  בדרום ובשאר חלקי הארץ יש עוד סוגי טרמיטים נוספים, כמו למשל טרמיט ננסי, שהוא נחשב לטרמיט הקשה ביותר להדברה ולזה שגורם לנזק הקשה ביותר לבתים ולרהיטים. מין נוסף של טרמיט שנפוץ בישראל הוא טרמיט מרושת, שגם הוא נוטה לתקוף בבתי מגורים, אולם לרוב הם בוחרים לקנן בתוך עצים בגינה.

  אם מצאתם חרקים שאתם חושדים שהם טרמיטים, תוכלו להרים אותם ולבדוק האם הם עוקצים אתכם. אם נעקצתם ככול הנראה שלא מדובר בטרמיטים כלל, אלא חרק מסוג אחר שמצריך הדברה אחרת ופרטנית שמיועדת לו. גם לפני שמזמינים הדברת טרמיטים מכונפים כדאי מאוד לוודא שלא מדובר בנמלים במעוף כלולות – הדברת מזיקים תהיה זולה הרבה יותר במקרה שכזה.

   

  דברים שכדאי מאוד לדעת

  מה זה טרמיטים

   

  האם טרמיטים מסוכנים עד כדי כך לבית?

  מבין כל סוגי המזיקים שיכולים לצוץ בביתכם, הטרמיטים הם המסוכנים ביותר עבור שלמות מבנה הבית. החרקים האלה עובדים בשקט ובמקומות שבהם אתם לא רואים אותם עד שכבר נעשה נזק חמור. כל חלק במבנה שעשוי מעץ – כולל דלתות, משקופים וקירות גבס – נמצא בסכנה, והמחיר שיעלה לכם לבצע תיקונים יהיה הרבה יותר גבוה מהדברה לטרמיטים שבבית. כמובן שגם הרהיטים שעשויים מעץ נמצאים בסכנה, אולם סביר להניח שהטרמיטים יגיעו אליהם רק אחרי שתראו כבר סימנים ונזקים במקומות אחרים בבית.

   

  האם טרמיטים מזיקים לבני אדם ולבריאותם?

  הטרמיטים בדרך כלל לא עושים נזק ישיר לאדם, והם עוקצים רק לעיתים רחוקות. עם זאת, העקיצה שלהם בהחלט כואבת ויכולה לגרום לנפיחות על העור. ההפרשות של הטרמיטים יכולות גם לגרום להופעת גירודים ואקזמה על העור במגע, ואילו הלחות שהם יוצרים במבנה גורמת להתפתחות עובש, אשר מחמיר ומגביר התקפי אסתמה. אנשים שסובלים ממערכת חיסונית חלשה עלולים אף לפתח מחלת ריאות כרונית אם הם נחשפים לעובש למשך תקופה ממשוכת, וזה מסוכן למבוגרים ולילדים כאחד. יחד עם כל זה, הטרמיטים עלולים לפגוע בכבלים חשמליים שעוברים מאחורי הקירות, ומאחר שהם יוצרים לחות בסביבת עבודתם, זה עלול לסכן אתכם בהתחשמלות או בשריפה בבית.

   

  איזה חומר הדברה נגד טרמיטים נחשב מומלץ?

  את הטרמיטים אפשר להדביר ב-2 שיטות עיקריות, כשהאחת עושה שימוש בחומר נוזלי ואילו האחרת נעשית עם פיתיון בצורת ג'ל. מטרת השימוש בחומר הנוזלי היא יצירת מחסום רעיל בין הטרמיטים לבין המבנה, והשיטה הזו יעילה ומהירה מאוד. הבעיה איתה זה שצריך לקדוח בשבילה חורים ברצפות, דרכם ניתן להחדיר חומר הדברה לטרמיטים. ההדברה אמורה להישאר יעילה למשך 5-10 שנים, כך שבמשך זמן רב תוכלו להיות בטוחים שלא תיתקלו בהם עוד.

  אם מדובר בנגיעות קלה, אם אין אפשרות להחדיר חומר להדברת טרמיטים מתחת לרצפות או אם צריך להדביר לצד גוף מים, ההמלצה היא להשתמש בפיתיון רעיל. הפיתיון מגיע לרוב בצורת ג'ל נגד טרמיטים, אותו ניתן ליישם באדמה סביב המבנה או על הרהיטים הנגועים. הטרמיט יאכל מהפיתיון המורעל וימות. משתמשים בשיטה זו לעיתים גם לצד הדברה נגד טרמיטים בשיטת הקידוח, זאת כדי להגיע לתוצאות מובטחות.

   

  החדרת חומר הדברה נגד טרמיטים בעזרת קידוח

  קידוח והחדרת חומר נגד טרמיטים

   

  סימנים של טרמיטים במשקוף

  הבעיה הגדולה עם הטרמיטים היא שלא רואים סימנים לנזק עד שכבר נהיה מאוחר מדי, לכן יכול מאוד להיות שיש לכם טרמיטים במשקוף במשך תקופה ארוכה ואינכם מודעים לכך. כשתראו סימנים אתם תבחינו בכך שהמשקופים נראים אכולים בחלקים מסוימים ושהצבע שלהם באזורים המכורסמים יהיה שחור. קל מאוד לטעות ולחשוב שמדובר בבעיית רטיבות וריקבון, אך כדאי מאוד להזמין הדברת טרמיטים בקירות ובמשקופים. דרך הטיפול המועדפת במקרה שכזה היא הזרקת פיתיון רעיל לתוך המשקוף. הדברת טרמיטים במשקוף דלת כניסה בדרך שכזו תיפטר מהמזיקים תוך 4 ימים לכל היותר.

   

  סרטון טיפול נגד טרמיטים במשקוף עץ

   

  שביל של טרמיטים מעל משקוף דלת

  סימני טרמיטים מעל המשקוף

   

  סימנים שמצריכים הדברת טרמיטים בקירות

  טרמיטים בדרך כלל ניזונים מקירות שיש עליהם טפטים או קירות גבס, ואפשר לראות עליהם סימנים ברורים שמעידים כי צריך להזמין שירותי הדברה:

   טרמיטים בקירות יוצרים חורים קטנים בגודל סיכה, לעיתים עם לכלוך סביבם ולעיתים ללא.

  √ תעלות חפירה בקירות שעוברות בדרך כלל מהרצפה ומעלה.

  √ צבע מתקלף או בועות אוויר בצבע מעידים לעיתים על טרמיטים בקיר.

  √ בדפיקה על אזורים מסוימים בקיר תשמעו צליל חלול.

  √ שינויי צבע בקירות גבס מעידים גם הם על טרמיטים בקיר גבס.

  √ אם תקלפו את הטפט, אתם תראו שמאחוריו יש המוני טרמיטים.

   

  חורים בקירות בעקבות הימצאות טרמיטים

  סימנים לטרמיטים - חורים בקירות

   

  סימני טרמיטים בקיר גבס

  סימני טרמיטים בקיר גבס

   

  מעוף כלולות של טרמיטים מעל המשקוף

  טרמיטים על הקיר מעל המשקוף

   

  סימנים של טרמיטים בקיר

  סימנים של טרמיטים בקיר

   

  סימנים לטרמיטים בקיר בטון

   

  איך נשמע רעש טרמיטים?

  אם חיה אצלכם בבית קהילה גדולה מאוד של טרמיטים, תוכלו לנסות להקשיב היטב לקירות, ותשמעו שם כל מיני רעשים מוזרים שלא היו שם בעבר. הצליל החזק ביותר שתשמעו הוא צליל של נגיחות ראשם של הטרמיטים הלוחמים בקירות. גם הפועלים מייצרים רעש של טרמיטים, שנשמע כמו נקישות (קליקים), שנוצרות כאשר החרקים מכרסמים עץ. המקומות בקירות שבהם תשמעו רעשים של טרמיטים, ככל הנראה יהיו חלולים באזורים מסוימים, וניתן יהיה לדפוק על הקיר במקומות שונים כדי לוודא את זה.

   

  איך מבצעים בדיקת טרמיטים מקצועית?

  מדביר מקצועי לעולם לא ידביר נגד טרמיטים בלי לוודא שאכן המזיקים האלה נמצאים בזירה. זאת מכיוון שההדברה הזו היא אחת המורכבות ביותר שקיימות בתחום, ולעיתים קרובות לא מדובר בטרמיטים, אלא במזיקים אחרים שהרבה יותר קל, פשוט וזול להדביר. אז איך לבדוק אם יש טרמיטים בבית? מחפשים את הסימנים שמעידים על הימצאותם:

  תעלות בוץ ברוחב עיפרון – התעלות האלה עשויות מתערובת של אדמה ועץ, והן מעידות על טרמיטים שחיים באדמה.

  נזקים לעץ ועצים שנשמעים חלולים – אפשר לבדוק את העץ עם מברג כדי לוודא האם הוא מתפורר והאם יש בתוכו תעלות.

  ראיות לטרמיטים מעופפים – גם אם לא רואים אותם, הכנפיים שהם משילים לאחר ההזדווגות מהווים סימן להימצאותם.

  הפרשות של טרמיטים – נמצא אותן בעיקר לצד הפאנלים והמשקופים, והן נראות כמו נסורת.

  בועות או צבע מתקלף בקירות גבס – הטרמיטים יוצרים עודף לחות בקיר, שבסופו של דבר מתבטא בנזק לשכבת הצבע.

  רבים שואלים אותנו האם אנחנו משתמשים במכשיר כמו גלאי טרמיטים, אך נציין כבר עכשיו שלא קיים מכשיר שכזה, וגם אין בו צורך. הניסיון שלנו מאפשר לנו לאתר טרמיטים בדיוק רב ולטפל בהם ביעילות המרבית.

   

  האם חייב לבצע איתור טרמיטים לקראת הדברה?

  ראשית חייב לוודא שאכן מדובר בטרמיטים ולא במזיקי עץ אחרים, מכיוון שטיפול בטרמיטים לא יעזור לטפל בחרקים אחרים. זאת ועוד, הדברת הטרמיטים דורשת יצירת קידוחים ברצפה, ועל אף שאנחנו סותמים את החורים האלה, איננו רוצים לבצע פעולות שכאלה מבלי שווידאנו שהן אכן יפתרו לכם את הבעיה.

  לכן חשוב שתזמינו מדביר שבאמת יודע איך לאתר טרמיטים בבית, על מנת שיסייע לכם לפתור את בעיית המזיקים כמו שצריך ולא סתם יגבה מכם מחיר יקר על שירות שלא נדרש לכם. אצלנו הדברת הטרמיטים לעולם לא תתחיל לפני שנמצא אותם ונוודא מאיפה הם מגיעים.

   

  למה יש טרמיטים במטבח?

  יש גורמים רבים שמושכים טרמיטים לבית, כשהעיקרי שבהם הוא כמובן עץ, ממנו הטרמיטים ניזונים, אך למה הם נמשכים דווקא למטבח? סביר להניח שתראו טרמיטים בארונות מטבח, ובעיקר בארון שמתחת לכיור. הסיבה לכך היא הלחות שקיימת שם, כשזה מחמיר כאשר ישנה נזילה. טרמיטים במטבח מעידים על כך שהם היו מצויים מתחת לאדמה ככל הנראה עוד לפני שנבנה עליה בית, וכעת הם עולים מעלה בחיפוש אחר מים שבעזרתם יוכלו לשרוד ולהתרבות. נחיל טרמיטים במטבח מצריך הדברה בבית ומתחת לאדמה כדי לחסל כמו שצריך את המזיקים.

   

  סרטון הדברה של טרמיטים בארון מטבח

   

  נזק של טרמיטים במטבח

  נזק של טרמיטים במטבח

   

  טרמיט מכונף בכיור המטבח

   

  איך נראה מעוף כלולות טרמיטים?

  מדי שנה, כשמתחילים הגשמים הראשונים, אפשר להתחיל לחזות בתופעת מעוף הכלולות של הטרמיטים. גם מעוף הכלולות של הנמלים מתרחש באותו הזמן, ואתם עלולים לטעות ולהתבלבל בין שני המזיקים. אז איך נראה מעוף הכלולות של הטרמיטים? האמת היא שהוא לא שונה כל כך מזה של הנמלים, למעט העובדה שהטרמיטים ככל הנראה יצאו מהמשקופים של הבית שלכם.

  אחרי ההזדווגות, מלכת טרמיטים צעירה תשיל את כנפיה, תחפש מקום חמים מתחת לאדמה להסתתר בו לקראת החורף, וכבר תתחיל להקים את המושבה שלה. אם כל 4 הכנפיים שמצאתם על הרצפה זהות בגודלן, זו בוודאות הייתה מלכת טרמיטים. אם הן שונות בגודלן, זו ככל הנראה הייתה מלכת נמלים.

   

  איך מדבירים טרמיטים ברהיטים?

  טרמיטים יכולים להתחפר בתוך כל רהיט שעשוי מעץ, כמו כורסאות עם בסיס עץ, שולחנות עץ, מדפים, ארונות, ספריות ועוד… בכולם אפשר לחסל את המזיקים בשלל שיטות, רובן ירוקות ולא מזיקות לרהיטים כלל. הדברת טרמיטים בעץ יכולה להיעשות למשל על ידי מריחת שמנים על פני השטח של הרהיט, כשהטרמיטים מתים מהם ברגע שהם מעכלים את השמן.

  ניתן להיפטר מהימצאות טרמיטים ברהיטים גם בעזרת טיפול עם אבקת בורקס, אותה משלבים עם מים ומרססים ישירות על הרהיט. בסופו של הדברת עסק או בית מומלץ גם לחשוף את הרהיטים לאור השמש למשך יומיים-שלושה.

   

  מה הורג טרמיטים ומה מרחיק אותם?

  מבין כל פתרונות ההדברה, פיתיונות הוכיחו את עצמם כאחת השיטות היעילות ביותר לחיסול טרמיטים טיפול ומניעה. הפיתיונות יכולות להגיע בצורת ג'ל או בצורת תיבות האכלה, בתוכן יימצא מקל עץ מורעל, אותו הם יכרסמו וממנו יאכילו את שאר הקהילה שלהם. הדברת קן של טרמיטים היא אפשרית בשיטה זו, אולם יכולה לארוך קצת זמן.

  בניגוד אליה, אם אתם מעוניינים לדעת איך מדבירים טרמיטים בשיטה מהירה ויעילה יותר, בררו אצל המדביר בנוגע ליצירת מחסום רעיל מסביב לבית או תחת הרצפות. מדובר בשיטת הדברה יקרה יותר ושעבורה נדרשת הרבה יותר עבודה, אולם כל טרמיט שיבוא במגע עם מחסום הרעל יסייע להרעיל אותם וכך תחוסל קהילה שלמה במהירות.

  מה הורג טרמיטים באופן טבעי יותר? התשובה היא חומצה בורית. מדובר באבקה גרגירית שאותה מיישמים על עץ נגוע וחריצים בקירות, ברצפות ואפילו בתקרה. החומצה הבורית תוקפת את מערכת העיכול של הטרמיטים והורגת אותם תוך מספר ימים, אך היא לא יעילה בשטחים חיצוניים בתקופת החורף, שכן הגשם שוטף אותה. לוקח לה גם זמן רב לעבוד ביחס לרעל בפיתיון או כמחסום, אך היא זולה יותר.

  אם אתם רוצים לדעת איך להיפטר מטרמיטים בדרך הבטוחה ביותר עבורכם והכי פחות רעילה, בררו בנוגע לאדמה דיאטומית. זוהי אבקה אורגנית שמיישמים באותו האופן כמו חומצה בורית – בחריצים ובעצים נגועים – והיא בעצם הורסת את הגוף שלהם ברמה המיקרוסקופית, כשהיא חודרת לגופם וחותכת אותו בעזרת מרקמה. זוהי עם זאת השיטה הכי פחות יעילה מבין כולן, לכן אם אתם מחפשים איך למנוע טרמיטים באופן יעיל, השתמשו בה כמוצא אחרון והעדיפו ללכת על רעלים – הם יהיו היעילים ביותר.

   

  סימני זיהוי לטרמיטים בבית

  איך מזהים טרמיטים בבית

   

  הדברת טרמיטים ללא קידוח – הם זה אפשרי?

  כפי שאתם מבינים יש לא מעט שיטות להדברת הטרמיטים, ולכן בהחלט אפשרי להדביר אותם ללא קידוח, אך בצער רב לא תמיד. הדברת טרמיטים ללא קידוח מתאפשרת אך ורק אם אין סכנה לשלמות הבנה ואם הקהילה לא הספיקה לעשות נזק חמור. טיפול בטרמיטים בבית יצריך ברוב המקרים קידוחים ברצפות, וזאת על מנת לספק פתרון ארוך טווח שיהיה יעיל ומוצלח. מסיבה זו מומלץ מאוד להזמין מדביר כבר ברגע שבו אתם חושדים שישנה מתקפה, אפילו אם לא ראיתם אותם בעצמכם. כך תימנעו מפעולות הדברה מתקדמות שאולי תהיו מעוניינים להימנע מהן.

   

  טרמיטים על ריצפת עץ בצימר

  טרמיטים על ריצפת עץ בצימר

   

  שיטות הדברת טרמיטים כטיפול מונע לפני בנייה

  הדרך הטובה ביותר לוודא שלא יהיו טרמיטים בבית היא לבצע הדברה מונעת כבר לפני שמתחילים בתהליך הבנייה. המשמעות של הדבר היא שבזמן הבנייה יהיה בשטח מדביר שמומחה לפעולות טיפול נגד טרמיטים ושיבצע ריסוס באתר הבנייה עוד לפני שמתחילים להקים את היסודות.

  גם אחרי שמקימים את היסודות, על המדביר לרסס את הבטון, ועליו גם להתריע את קבלן הבנייה בנוגע לכשלים שעלולים לגרום להגעתם. למשל, אסור שיסודות מבנה שעשוי מעץ ייגעו בקרקע, ואם בונים דק או פרגולה למשל, צריך להפריד גם בינם לבין הקרקע. באותה העת ניתן להתחיל לבצע נגד טרמיטים הדברה ביולוגית על ידי הבאת נמטודות לאדמה שעליה בונים, כשהן יחסלו את הטרמיטים הצעירים עוד לפני שיספיקו להתפתח לבוגרים.

  אם עושים כך, לא צריך להיעזר בהמשך בשלל שיטות טיפול בטרמיטים למיניהן, משום שהמזיקים האלה לעולם לא יגיעו לבית.

   

  איך לדעת שצריך לעשות הדברת טרמיטים בגינה?

  אנשים רבים לא נרתעים מהימצאות של טרמיטים בגינה, ולא בצדק, שכן הם עלולים לעשות נזקים קשים – גם לבית. למעשה, אם היסודות של הבית בנויים מעץ או אם יש לכם כל רכיב בבית שעשוי מעץ, לרבות רצפה או רהיטים, ייתכן מאוד שהנזק כבר התחיל להיווצר גם שם, והטרמיטים שבגינה הם רק סימן, כמו קצה קרחון מעל פני המים. אל תידחו לעולם הדברת טרמיטים בגינה, משום שאחרי שהם יגיעו לביתכם כבר יהיה מאוחר מדי וצריך יהיה לבצע פעולות הדברה מתקדמות ויקרות יותר.

  אז דבר ראשון נדרש איתור טרמיטים בחצרות ובבתים, ואת זה תעשו ראשית על ידי זיהוי הסימנים הבאים:

  1. תעלות בוץ לאורך הקירות החיצוניים של הבית.

  2. הימצאות של טרמיטים מעופפים בגינה או שאריות כנפיים באדמה.

  3. חורים בעצים ומחלות בעצים.

  4. ריסוס נגד טרמיטים – האם זה יעיל?

  בדרך כלל נהוג להדביר טרמיטים על ידי החדרת חומר רעיל לאדמה או לבסיס המבנה, ואילו ריסוס שטחי בלבד אינו מסייע להיפטר מהם ביעילות ולאורך זמן. על רהיטים ייתכן כי ריסוס נגד טרמיטים יעזור, אולם ברצפות ובקירות חייב ליישם שיטות הדברה מתקדמות אף יותר. מתי ריסוס ביתי נגד טרמיטים כן נחשב יעיל? כאשר הוא נעשה עוד לפני שהבית נבנה, כלומר על הבטון החשוף שבו בונים את הבית. הדברת טרמיטים מקדימה שכזו בעצם תשמש כטיפול מונע לקראת בעיית טרמיטים בעתיד, ותסייע לשמור על הבית נקי ממזיקים לאחר שייבנה.

   

  סרטון טרמיטים בעץ טיפול מקצועי

   

  טרמיטים מעופפים בגינה

  טרמיטים מעופפים בגינה

   

  טרמיטים בעץ

   

  איך לבחור מדביר טרמיטים בצורה חכמה?

  מחירים זולים אולי יפתו אתכם מאוד, אך אל תסמכו על כל מדביר שמציע לכם להיפטר מטרמיטים ב-150 שקלים. אם אתם יודעים שהבעיה היא חמורה, אל תשערו שניתן יהיה לפתור אותה בפעולות פשוטות. מדביר טרמיטים יצטרך לעשות פעולות רבות, לעיתים לאורך מספר ימים, כדי לפתור אתכם מהבעיה הזו כמו שצריך ולאורך זמן.

  מסיבה זו כדאי בראש ובראשונה לחפש מדביר מומלץ – כזה ששומעים עליו מפה לאוזן או שיש עליו המלצות רבות ומוכחות שמעידות על כך שהוא אכן יודע כיצד להדביר את הטרמיטים ביעילות. חשוב גם שתוודאו כי יש למדביר שאתם מזמינים תעודת הדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה. מדביר מוסמך לטרמיטים יישא עליו תעודה שכזו ויציג אותה בפניכם ברגע שיגיע אליכם לצורך הדברה.

   

  נזקי טרמיטים בעץ

  נזקי טרמיטים בעץ

   

  סימני טרמיטים במחסן בית קרקע – שבילי חול

  טרמיטים במחסן

   

  הדברת טרמיטים מחיר – כמה משלמים?

  כמו שציינו כבר מספר פעמים, הדברה נגד טרמיטים היא לא עסק זול. בהחלט אפשר לצאת ממנה עם מחיר של כמה מאות שקלים בלבד, אולם מכיוון שככל הנראה תזמינו מדביר רק אחרי שתראו כבר סימנים חמורים לנזק, תשלמו על הדברת טרמיטים מחיר שישתווה לכמות העבודה אותה חברת הדברה מומלצת תצטרך להשקיע.

  במקרה הזול תשלמו רק 250-450 שקלים, כשזוהי למשל עלות טיפול במשקופים עם פיתיונות ג'ל. במקרה היקר תצטרכו לשלם על טיפול בטרמיטים מחיר שיכול להגיע גם ל-1,600 שקלים, כשההדברה נעשית סביב הבית ותחת הרצפות. עכשיו כשאתם יודעים כמה עולה להדביר טרמיטים אתם מבינים למה כדאי להזמין את המדביר כמה שיותר מוקדם – ההבדל במחיר יכול להגיע לאלף שקלים ואף יותר, ומסיבה זו כדאי מאוד להדביר בזמן ולא להתמהמה ולשלם מחיר זול ומשתלם להדברה.

   

  קיר כניסה לבניין עם נגיעות של טרמיטים

  טרמיטים בבניין

   

  עוד לפני שיש לכם מתקפת טרמיטים – הזמינו מדביר בזמן

  מתקפה של טרמיטים יכולה להתבטא בכמה דרכים. האחת היא כמובן נזקים בלתי הפיכים שתתחילו לראות בבית שלכם, כולל תעלות בוץ שיכערו את המראה שלו. השנייה היא מעוף הכלולות, שעלול להלחיץ מאוד את כל מי שיראה אותו בביתו, ובצדק.

  אם גיליתם שיש לשכנים שלכם טרמיטים ושהם הדבירו את הבית, מומלץ מאוד להדביר גם את הבית שלכם על מנת למנוע התקפת טרמיטים. לעיתים מלכת ומלך הטרמיטים לא מתים בהדברה, אולם היא כן תסייע למנוע מהטרמיטים הפועלים לעלות לבית. עם זאת, אם הם לא יעלו לבית של השכן, הם יגיעו בסופו של דבר לבית שלכם. על כן כדאי למנוע זאת מראש ולהדביר בזמן.

   

  האם אפשר להדביר לתמיד טרמיטים בבניין מגורים?

  תתפלאו לגלות שטרמיטים יכולים לצוץ גם בבניינים ישנים וגם בבניינים חדשים, וזאת מכיוון שכיום הטרמיטים כבר נמצאים בכל מקום בארץ. קשה מאוד לעצור את המזיקים האלה מהתפשטות מוחלטת, אך כן ניתן לבלום אותם בבניין בעזרת הדברה. טרמיטים בבניין דירות ישן יצריכו הרבה יותר עבודה מאשר טרמיטים בבניין חדש, מאחר שאלו שבחדש ככל הנראה נמצאים רק בשכבת הקרקע, ואילו אלו שבבניין הישן כבר הספיקו לחיות במשך שנים רבות, וסביר להניח כי הקימו קנים נוספים בסביבת הבניין. בהתאם לרמת הנגיעות, יתכן שתידרש הדברה נוספת לאחר כ-5 שנים.

   

  הדברת טרמיטים המלצות וטיפים נוספים

  הדבר הראשון שאנחנו ממליצים עליו הוא לא להתעצל ולערוך השוואת מחירים בין מדבירים מומלצים, כדי לדעת מי באמת יכול לספק לכם את הצעת המחיר הזולה ביותר. בשביל זה אתם צריכים קודם כל למצוא על מדביר טרמיטים המלצות, ולאחר מכן ליצור קשר עם כל חברת הדברה ולברר כיצד היא מדבירה וכמה זה עולה דרכה. יכול מאוד להיות שתתקשו למצוא המלצה על חברה להדברת טרמיטים מחבריכם, ובמקרה שכזה חפשו את ההמלצות ברשת, כשבפייסבוק תוכלו למצוא לא מעט המלצות וביקורות בדפים של חברות ההדברה השונות.

   

  שאלות ותשובות על פעילות הטרמיטים והדברתן

  האם אפשר לבצע הדברת טרמיטים בלי לקדוח ברצפה?

  בחלק מהמקרים אפשר להימנע מהקידוח. אנחנו בוחנים את השטח ביסודיות ומספקים בהתאם המלצות לביצוע ההדברה באופן היעיל ביותר.

  מהם הגורמים שמגדילים את הסיכון להופעת טרמיטים בבית?

  סתימה בצנרת או בניקוז, דליפה מהגג, סדקים ברצפה, גזע עץ מרקיב בגינה.

  לכמה זמן מחזיקה מעמד הדברת טרמיטים?

  ישנם סוגים שונים של חומרי הדברה – גם נוזליים וגם בצורת ג'ל. חומר ההדברה הנוזלי מונע הגעת טרמיטים לבית במשך 5 עד 10 שנים.

  איך מזהים נוכחות של טרמיטים במשקוף?

  חורים קטנים עם לכלוך מסביב, התקלפות של צבע, בועיות אוויר, קול חלול כשנוקשים באזורים מסוימים של המשקוף.

  נכתב על ידי
  דני חכמון - מומחה להדברת מזיקים מספר רישיון 3029

  דני חכמון הוא מדביר מוסמך של חברת הדברה סנטר והוא מספק שירותי הדברה לכל סוגי המזיקים והחרקים, רישיון הדברה מספר 3029.

  דני מדביר מוסמך למגזר הפרטי והעסקי, שירות אדיב ומקצועי לכל לקוח